TOP 10 alebo čo máme radi vo svete hudby

30. júna 2021, pistikpistik, Hudba

Keďže máme koniec prvého polroku 2021, mali by sme si dať top 10 počúvaných albumov s decentným zhodnotením. Je to také zhrnutie obľúbenosti, ktoré sa samozrejme môže časom meniť, každopádne prvé miesto je jasné.

1. BATHORY – Under The Sign Of The Black Mark (za dokonalosť a najlepšiu nahrávku histórie, ktorá sa už nedá prekonať, možnosti sa vyčerpali, viď „Enter The Eternal Fire“)

2. TYPE O NEGATIVE – World Coming Down (za ich najsmutnejšie a najťažšie album, za zhudobnenie Peterovej bolesti, títo chlapci boli strašne sympatickí a úprimní a byť dievčaťom na stene všade sú plagátiky Peteho, ale určite by som nebola sama)

3. MOONSPELL – The Butterfly Effect (za neskutočnú odvahu natočiť techno brutalitku, kde sa treštia skladby o seba a vlastne fungujú ako „Butterfly Fx“, hitovú, ktorú načrú, že sa moc podobá na MARYLIN MANSON, „Can´t Bee“, ktorá by mohla pokojne hrať v rádiu vedľa U2, ktorý je vlastne tiež ich inšpiráciou, Fernando vychvaľoval „Achtung Baby“ a po nej ide „Lustmord“, kde už to brutálnejšie asi nejde)

4. VANGELIS – El Greco (za náladu a dych niečoho medzi chladnými múrmi stredoveku s výhľadom na novovek, menej známe album maestra, pretože tí poznajú hlavne Dobytie raja, budú prekvapení vyznením tohto majstrovského kúsku)

5. MALOKARPATAN – Nordkarpatenland (musím dať aj nejakých našincov a nevedel som sa rozhodnúť medzi nimi a tiež fenomenálnymi KROLOK, ale táto nahrávka je neskutočná. Novinka „Krupinské ohne“ sú tiež kvalita, ale predošlou nahrávkou „Nordkarpatenland“ dali jasne najavo, že sa dá nahrať famózna zmes blackthrashu s heavy nábojom a slovenskou rozprávkovou lyrikou, viď „“Zasa si veze synáček tatka domú, ako sviňu k masárovi““ ako začína epický príbeh „Ked starého Bartolína ze šenku na táčkach zvážali“. Pozor, to nie sú rozprávky o princeznách a princoch, to sú tie pravé slovenské, plné čárov a mágov)

6. TORR – Tanec Svatého Víta (za odvahu len s niečím takým prísť a na krst si pozvať chlapcov z LUNETIC. Pochybujem, že sa dnes k nemu kapela priznáva a už úplne pochybujem, že niečo hrá naživo, keďže česká metalová legenda nahrala techno rockové album plné vypaľovačiek a hitov. Podľa mňa kult s neuveriteľne premakanými textami, ktorým krásne rozumieť)

7. LANA DEL REY – Born To Die (za pop tisícročia, ktorý už Lana nikdy neprekonala, za zasnený krásny hlas, neobyčajné aranžmány a americký sen v Hollywoode, dokonalý pop)

8. ZUZKA SMATANOVÁ – Svet Mi Stúpil Na Nohu (za najlepšiu slovenskú speváčku, ktorá nahrala nádherný pesničkársky album, neviem prečo, ale mám pocit, že anglicky spievané skladby jej idú lepšie ako slovenské, čo krásne predviedla na druhej polovici dvojalba „Gemini, škoda, že od „Gemini“ akosi nie a nie nadviazať na tieto famózne časy, aj keď stále si drží kvalitu)

9. ANATHEMA – Judgement (za zhudobnenie melanchólie a krásna ukážka, ako má znieť ľahké rockové a zadumané rockové album zároveň)

10. ULVER – Perdition City (za…, ja viem, musí tu byť niečo z Nórska, ale budem zatratený, že to nebude black metal, aj keď ULVER vlastne chvíľu black metalom boli, na ich surovom (Nattens Madrigal“, kto si ho obľúbil, musel byť zaskočený hudbou k neexistujúcemu filmu „Perdition City“ a buď ho budete nenávidieť alebo milovať. U mňa je to jasné, rôzne elektro mašinky, klavír, saxofón, a nálady, kde sedíte v taxíku a nechce sa vám vystúpiť, ale iba poviete šoférovi až blúdite a pozorujete nočné svetlá neznámeho mesta, prevratné album vďaka ktorému som pochopil, že elektrika nemusí byť hudbe na škodu a dá sa zhrnúť názvom skladby z albumu „The Future Sound Of Music)

– bonus: ROTTING CHRIST – Rituals (toto album ma presvedčilo, že sa stále dá nahrať niečo, kde si poviete, že tu už zábava končí. Album je silno magické, samotná hudba je prevratná a lyrická stránka je veľmi zaujímavá, keďže každá skladba pojednáva o určitom náboženstve a jeho aspektoch či rituáloch, respektíve mágii. Prazvláštne album, ktoré sa vymyká bežným zásadam konzumu. Keď vypočujete skladbu „Devadevam“, tak pochopíte)