Mikuláš Dzurinda: Kde je vôľa, tam je cesta

Keby som tú knihu čítal v dobe vzniku, asi by som dal to najhoršie možné hodnotenie. Ale človek sa mení. Dnes po dvadsiatich rokoch som si ju prečítal a niečo to malo do seba. Mikuláš Dzurinda určite nie je dokonalým politikom, ale je pravdou, že nasmeroval Slovensko správnym smerom, ale hlavne dal dokopy ekonomiku a začali sme ako celok hospodársky rásť. Je to aj v knihe popísané a tieto pasáže ma zaujali najviac. Presný opak, čo sa robí teraz. Namiesto rastu a škrtania výdavkov zo strany štátu si my pridáme renty a odmeny, a obyvateľstvo zdaníme. Dnes, keď štát čelí vďaka neskutočnému populizmu a rozdávaniu štátnemu bankrotu, je táto kniha osviežením. A zistením, že keď padneme všetci na hubu, možno si uvedomíme, že musíme začať od seba, riadne zamakať a už neveriť populistom a technológom moci. Už vtedy bola spoločnosť mimoriadne polarizovaná a verte, že na Kysuciach, tie sú totálne pevné ako železobetón v presvedčení, to sú bašty pre populistov. Dzurinda tu bol vždy persona non grata a jeden prekrásny úryvok to dokazuje. Strana 15.

„Doslova na vlastnej koži som vtedy pocítil, čo znamená polarizovaná spoločnosť. Spomínam si, bolo aj smiešne, aj vážne, ale aj pitoreskné, ako v Krásne nad Kysucou na poloblúkovitom námestí, rozdelenom cestou na dve časti, boli dve veľké skupiny ľudí. Skupina stojaca na pravej strane cesty kričala: Nech žije Miki! Skupina stojaca na ľavej strane cesty kričala čosi… na päť písmen. Prišli tiež chvíle, keď som si prestal byť istý, že vyviaznem celý a zdravý. Tak som napríklad v Kysuckom Lieskovci skočil po krku jednému pánovi, čo sa na mňa zahnal palicou. Vtedy už úradoval pud sebazáchovy a inštinkt.“

Áno, toto na Kysuce pasuje. Kniha je písaná v štýle, že sumarizoval, čo spravili predchádzajúce štyri roky vo vláde a je súčasťou predvolebnej kampane pred novými voľbami. Autor sa tým netajil a takto je aj písaná, Vyše sto strán, celkom stručne, jasne, viac menej sa chváli, a aj popisuje politický život, plný dohadovania, kompromisov, problémov. Je mi jasné, že je to príliš subjektívne, ale čas rozhodne. A začína sa ukazovať, ako sa vtedy hospodárstvo naštartovalo, niečo sa nadobudlo, aby ho neskôr tí čo prišli, pomaly doviedli k štátnemu bankrotu. Jediné s čím sa nemôžem s autorom stotožniť, to je povolenie preletov lietadiel NATO, aby bombardovali Juhosláviu. Je jasné, že tento akt nás priblížil k NATO, ale nemyslím si, že tá vojna bola dobrá. Žiadna vojna nie je dobrá. Navyše na strane 46 Mikulášovi Dzurindovi odhad nevyšiel a pravdu vo všetkom mal nakoniec Ján Čarnogurský, ktorý povedal: „Uvidíš, že prehráš, pomáhaš tomu, že Juhoslávia stratí Kosovo.“. A následne vyjadril obavu, že toto sa môže stať nebezpečným precedensom, načo mu Dzurinda oponoval, že to sa nikdy nestane. Toto je tiež mimoriadne zaujímavá pasáž. No a nakoniec jeden bonbónik, ktorý nechám bez komentára, ale už vtedy sa dalo niečo tušiť a to citát zo strany 20.

„Samozrejme, problémy so súdržnosťou boli zakódované aj v iných stranách. V Strane demokratickej ľavice k súboju „weissovcov“ s „migašovcami“ pribudol osobitný problém menom Robert Fico. Nie a nie nájsť preňho nejaké miesto vo vláde. Fico chcel byť ministrom spravodlivosti. Lenže to bol jediný vhodný post pre Jána Čarnogurského, ktorý vo vláde ako predseda KDH byť musel a kvôli svojim postojom k NATO nemohol byť ministrom obrany alebo vnútra. Robert Fico chcel byť aj generálnym prokurátorom. Na to pre zmenu nemal vek, pretože zákon na túto funkciu vyžadoval najmenej 35 rokov a Fico ich vtedy ešte nedosiahol. Potom si vymyslel funkciu piateho podpredsedu parlamentu. To sa všetkým zdalo trápne, už predtým sme sa dohodli na štyroch podpredsedoch a aj tento počet bol dostatočne veľký.“

Po stopách 2SV na Kysuciach – I. ročník (Oščadnica, Krásno nad Kysucou)

07.12.2024

Pod záštitou Kysuckej krajiny a Petra Kvasnicu sa už minule konal prvý ročník mimoriadne vydarenej akcie Osadami Kysúc. A tentoraz pre zmenu opäť tematická akcia s názvom Po stopách druhej svetovej vojny na Kysuciach. Taktiež prvý ročník a budú sa navštevovať jednotlivé miesta, kde ešte bádať stopy veľkého konfliktu. Tentoraz sme sa vydali po sietí bunkrov Ringstand [...]

ABBA Mania v Čadci

23.11.2024

Niekto sa môže na revival kapely pozerať cez prsty, ale podľa mňa to je super nápad. Proste nejakú kapelu už neuvidíte naživo, pretože už nehrajú, alebo pri niektorých zvučných menách to ani často nie je možné. Buď Slovensko obchádzajú, alebo usporiadatelia dostanú taký super nápad, že dajú Iron Maiden do haly, tým pádom sa tam zmestí len pár tisíc ľudí a tým [...]

Osadami Kysúc – I. ročník

14.11.2024

Rád by som sa vrátil k jednej pozoruhodnej akcii, ktorá sa uskutočnila na vrchole leta, a na ktorú rád spomínam. Posledné roky som začal objavovať čaro Kysúc a tento rok to bolo aj celkom intenzívne. V tom zmysle, že tých kilometrov na jeden záber bolo čoraz viac a častejšie. Týmto blogom by som začal približovať čaro tohto potulovania sa. Áno, [...]

švajčiarsko, lavína, lyžiari, Crans-Montana

Pád lavíny v rakúskom Tirolsku si vyžiadal dve obete

26.12.2024 17:55

Záchranári vytiahli spod snehu troch zasypaných ľudí. Jedného sa podarilo oživiť.

Melilla

Pri pokuse dostať sa do Španielska zomieralo tento rok 30 ľudí denne

26.12.2024 15:53

Najtragickejšími mesiacmi čo do počtu úmrtí boli apríl a máj.

sanitka dubovec nehoda ambulancia

Tragické sviatky na východe: Pri dopravnej nehode zomreli seniori, druhé vozidlo šoférovala 22-ročná žena

26.12.2024 14:43, aktualizované: 16:16

Polícia začala trestné stíhanie pre usmrtenie.

simpsonovci,

Tritisícroční Simpsonovci? V Egypte odkryli sarkofág, na ktorom je postava pripomínajúca Marge

26.12.2024 13:45

Vedci urobili objav na starovekom cintoríne v meste Minjá asi 268 kilometrov južne od Káhiry.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 144004x
Priemerná čítanosť článkov: 1655x

Autor blogu