Založ si blog

Seriál Twin Peaks – The Return

Bol to jeden z najočakávanejších návratov v histórii kinematografie. A preto si myslím, že je dobré si túto udalosť pripomenúť. Tento komentár som napísal vo forme denníka na stránke www.fdb.cz pod nickom volam.sa.pistik. Napísal som tam tých komentárov už viac, ale vybral som tento, keďže ide o silný snímok a mytológia Twin Peaks má určitý status kultu. Postupne odtiaľ z úcty a vzdania holdu si tu zopár snímkov pripomeniem. Svet mytológie Twin Peaks:

Lesy sú temnejšie ako kedykoľvek predtým
Udalosť tisícročia nastala. Pôvodne som chcel   spísať komentár až po zhliadnutí, ale   myslím, že bude najlepšie postupne spisovať   dojmy.
Kapitola I. (06.07.2017): Časť o tom,   ako sa zmenil Jerry. Dal som si predsavzatie, že   budem k seriálu pristupovať bez akýchkoľvek   očakávaní a hlavne prestanem na to nazerať ako   na pokračovanie, alebo nebodaj ho porovnávať s   minulosťou. Je mi totiž jasné, že u Lyncha je   isté iba to, že pôjde o úplne svojráznu   filmovú prácu. Stalo sa. So seriálom to má   spoločné iba zopár scén z mestečka, zopár   starých hercov, vystupujúcich sporadicky,   režisérovu posadnutosť Laurou Palmerovou a   stredobod seriálu, Cooper. Tentoraz zlý. Čo si   budeme hovoriť, dej to nemá prakticky žiaden,   zoznamujeme sa iba s určitými pozíciami, ktoré   možno budú a možno nebudú do budúcna   dôležité. Mystická a tajomná atmosféra je ta   tam, Twin Peaks zbrutálnel a zosurovel. Desivé   scény a násilie. Všetko je oveľa   drastickejšie a temnejšie. Zatiaľ sú pocity   zmiešané, skôr som nadšený, ale radšej v   skromnosti počkám a nejdem dávať unáhlené   závery. Najzvláštnejším výstupom bol   bezpochyby Jerry, ktorého som nemohol ani   spoznať a z arogantného pôžitkára sa stal   Filozof a Mystik. Druhým vrcholom bola scéna v   zrube, keď na scénu prichádza zlý Cooper a   táto bizarnosť bola totálna lahôdka s   grandióznym príchodom rudého anjela zvaného   Darya.
Kapitola II. (17. 07.2017): Časť o tom,   ako padol rudý anjel Darya. Trvalo mi to vyše   týždňa, až som sa odvážil doplniť komentár   o druhú časť. Musím povedať, že bez   spoilerov to nejde, takže pozor, budú tu   OFFtopics! Twin Peaks začína byť poriadne   kozmopolitný, zapadnuté miesta, kde si líšky   dávajú dobrú noc opúšťajú pozície plátna   a na scénu prichádzajú mrakodrapy, mestá, noc.   Táto časť je opäť nejako bez deja a moc nie   je sa čoho zachytiť, ale predsa. Hneď na úvode   si všimnite toho lesného ducha vo väznici, je   možné, že bude niečo do budúcna znamenať.   Ďalší famózny moment je, keď Hawk stopuje a v   temnom a mrazivom prostredí nájde legendárne   platany a vchod do vigvamu. Mysticky natočené s   monumentálnou hudbou. Ďalšia vec, ktorá ma   zarazila je posledná scéna v bare. Nie, že   príde James, ale barman. Jack „smejúce sa   vrece“, nemal byť mŕtvy? Alebo kto to je?   No a na záver musím konštatovať smutnú vec a   za to Lyncha nemám rád, smrť Daryy. Tá scéna   bola mimoriadne krutá, síce vrchol filmu, niečo   šialené a zlý Cooper ukázal fakt diabolskú   tvár a jediné sa dá na to povedať, že zlo   prišlo do tých smutných hôr. Krásna herečka   a mohol ju tam nechať. Mám pocit, že Lynch   akosi nemá ženské rád. Ak to pôjde týmto   štýlom, všade samá mŕtvola, tak do konca tam   nebude mať kto hrať. Inak ale výborná   časť.
Kapitola III. (19.07.2017): Čast o tom   ako sa správne ošetrujú lopaty. Čo si budeme   hovoriť. Po niekoľkotýždňovom ťahu, zrazu   náhle prestanete a dostaví sa delirium tremens,   priviažu vás koženými putami k posteli a   niekto vám prečíta vidiny a vízie a   halucinácie, ktoré sa odohrávajú vo vašej   hlave a asi tak nejako vznikli zábery zo   začiatku tejto časti v tej izbe a v tom   vesmíre, tých prvých asi 15 minút. Toto bolo   totálne psycho a necítil som sa dobre a je to   dobrý masaker na hlavu. Tu už končí vtip a   seriál naberá riadne na sile. Táto časť sa   posunula viac k absurdnu a abstraktnosti. Čo si   však musíme všimnúť je tvár majora Briggsa   vo vesmíre a jeho „modrá ruža“   objavuje sa prsteň a nejaký obrovský význam   má elektrina. Táto časť jasne dáva najavo,   že dávne časy sú ta tam a nastupujú šialené   predstavy Davida Lyncha.
Kapitola IV.   (27.07.2017): Časť kedy sa zjavila sova. Áno,   konečne sa mihne na oblohe sova, v noci. Konečne   sme dlhšie v Twin Peaks a prekvapuje Bobbi.   Pozrieme si výbavu zlého Coopera, čiže psiu   labku. A najlepšie doterajšie štyri časti   vystihuje prednes Gordona Cola: „Albert,   nerád to priznávam, ale túto situáciu ani   trocha nechápem.“ Nemohol to zhodnotiť   lepšie.
Kapitola V. (25.08.2017): Časť o tom,   ako sa opäť objavil BOB. Áno, a zasa v zrkadle.   Ničím nejako zvláštna časť so zopár   iritujúcimi scénami. Ale aspoň zhliadneme   reklamu na lopaty a Dougimu začne strašne   chutiť káva. Ale určitý vrchol tu predsa len   je. Keď na konci mladý Horne romanticky balí   Charlotte. Jednoducho, Lynch nemá ženské rád,   alebo nejakým zvláštnym spôsobom si s nimi   vybavuje účty. Brutálna scéna.
Kapitola VI.   (02.09.2017): Časť o tom ako sa zjavila Diana.   Seriál sa posúva strašne pomaly a hlavne   nechápem tú brutalitu. Zbytočnú brutalitu.   Neuveriteľne je surový, až mrazí a až   nechápem načo až tak. Na druhej strane   neskutočne hviezdi Naomi Watts a zatiaľ top   hviezda seriálu.
Kapitola VII. (03.09.2017):   Časť o tom, ako sa Jerry sjel. Po trocha   fádnejších častiach špičkový diel. Dosť sa   vraciame do divokých hôr Mestečka a hlavne je   nám vyrozprávené, čo sa tam potom vtedy stalo.   Dobrý Cooper ostal vo vigvame a zlý Cooper   utiekol z nemocnice a nikto ho už nevidel. Audrey   prežila, ale bola v kóme. Do Great Northorn   dorazí kľúč od izby 315, tam bol postrelený   Cooper. Diana je z neho vydesená. Harry je   chorý. Dougie mal skvelý chvat, čiže sa zrejme   prebúdza starý dobrý Cooper. Mystérium vo   väznici a zasa nejaké mŕtvoly v skrini. Obrazy   tajomných majestátnych lesov v hmle. A nakoniec   Jerry sa jednoducho zhúlil. Famózny   diel.
Kapitola VIII. (05.09.2017): Zrodenie BOBa.   Táto časť ešte bude často spomínaná a   preberaná a trocha prepisuje dejiny filmu. Lesní   duchovia, atómový výbuch a surreálne výjavy.   Vrcholom zlatý prach z obra a do toho hypnotická   melancholická hudba. Toto nie je Twin Peaks.   Niekto pretavil svoje zlé sny na filmové   plátno, možno niekomu čítali výjavy v mozgu   počas hlbokého, niekoľko dní trvajúceho,   delirium tremens na pokraji fyzického i   psychického vyčerpania. Každopádne som ešte   nič podobné nevidel.
Kapitola IX. (06.09.2017):   Časť kedy prichádza na scénu modrá ruža.   Časť, o ktorej by sme mohli povedať, že sa   venuje hlavne majorovi Briggsovi. Napriek tomu,   že sa zdá, že nám mnohé objasní a zodpovie   mnohé otázky, na konci zisťujeme, že vieme   toho ešte menej a otázok ešte   pribudlo.
Kapitola X. (06.09.2017): Časť o   smutnej Candie. Opäť sme sa vrátili troška na   Zem a v podstate nič podstatné, vlastne skôr   dosť nepodstatné. Avšak keď prišli na scénu   bratia Mitchumovi a do toho Candie, tak to začal   byť mazec. Perfektné.
Kapitola XI.   (22.10.2017): Seriál graduje. Jedna z   najlepších častí. Dve roviny. Prvá.   Elektrina. Mysticizmus. Posadnuté dieťa. Lesní   duchovia. Súradnice. Mapa so symbolmi. Jaskyňa.   Čierna kukurica a čierny oheň. Celý diel je   presiaknutý symbolmi, mysticizmom a nejasnými   javmi. Asi najvýraznejšia je tá scéna, kde sa   otvára nebo do iného sveta Gordonovi Coleovi, na   tom mieste je nájdené telo so súradnicami,   zjavujú sa duchovia a praská elektrina.   Minimálne tá elektrina niečo znamená. Druhá   rovina spočíva, že seriál prvýkrát má v   sebe akúsi ľudskosť. Scéna na púšti je   fenomén, v krabici čerešňový koláč a   následná oslava v reštaurácii, do toho pani   „Mr. Jackpot“ a nástup Candie. Tu sa   dá dodať jediné, že aj keď raz fenomén Twin   Peaks skončí, bratia Mitchumovi si zaslúžia   mať vlastný seriál, lebo sú famózni. A Candie   samozrejme tam nesmie chýbať. Skvelá časť.   Seriál graduje.
Kapitola XII. (19.05.2018):   Táto časť plynie pomaly, čo to objasní, ale   nič zásadné a prevratné, či dychberúce sa   nedeje. V podstate to začína príšerným   pracovným pohovorom do zamestnania zvaného   „súčasť tímu Modrá ruža“, nejaké   tie úchylné eskapády Gordona Coleho, a do toho   množstvo miniscénok, z ktorých drvivá   väčšina nemala nijaký význam. Navyše tu   krásne vidno ako pomaly ubieha v seriály čas.   Avšak nemožno opomenúť prekrásne   monumentálne krásy hlbokých hôr   Washingtonu.
Kapitola XIII. (07.06.2018): Akosi   mimo časť. Začiatok je fenomenálny, nástup   tých troch fešákov a samozrejme Candy. Potom   všetko začína plynúť neuveriteľne pomaly,   pridá sa brutalita, šialenosť a záhadné   správanie snáď všetkých. Všetko vynahradzuje   fenomenálny koniec, kde Ed posledné tri minúty   pozoruje autá okolo svojej pumpy.
Kapitola XIV.   (08.06.2018): Opäť sme v ťažkých delirických   stavoch. Hororové story kam sa podívaš.   Obludná časť v dobrom aj zlom slova zmysle.   Jedno je isté, seriál graduje. A to druhé je   tušené. „Sme ako ten, kto spí, kto sníva   a potom žije vnútri sna.“ To už začína   vysvetľovať až moc mnoho v Twin Peaks. Vrcholom   samozrejme dýchanok Andyho u Firemana a tie   desivé výjavy v okne. Toto bola lahôdka. Bonus:   posledná skladba od Lissie bola fakt   luxusná.
Kapitola XV. (09.06.2018): Možno   najlepšia časť. Fenomenálny zásek. Totálny   posun. Temná a desivá atmosféra. Mnoho   vysvetleného a mnoho postáv vysvetlených a   tiež vysvetlené či ukázané ich osudy.   Bezkonkurenčne najlepší však bol ten príjazd   zlého Coopra k lesným duchom a následný   rozhovor s Phillipom Jeffersom. Bol tu dosť   veľký posun v príbehu.
Kapitola XVI.   (09.06.2018): Starý, dobrý Dale hovorí bratom   Mitchumovým: „Pokojne dosvedčím to, že   obaja máte zlaté srdcia.“ A na to krásna   Candie: „Majú. Skutočne majú.“   Doteraz najlepšia časť. Bezkonkurenčne to má   konečne spád a nejaký príbeh. Dosť v tom   cítiť staré časy, nielen použitím starého a   dokonalého hudobného motívu. V tomto diely sa   takisto uplatní karma, keďže sa tu vysporadúva   s tými najhoršími. Mihne sa tu vo vrchole   časti dosť svojrázna postava účtovníka   Zawaského, a následná prestrelka medzi   obytnými domami je iné peklo. Ako zhodnotia   prestrelku bratia Mitchumovi? „Čo je toto za   šialené susedstvo? – Ľudia sú pod veľkým   stresom, Bradley.“
Kapitola XVII.   (23.06.2018): Tušil som, že posledné dve časti   sa posunú zasa inam a bude to skôr   surrealistická jazda, zrejme šialené výjavy a   nakoniec otázok bude ešte viac ako vysvetlení.   Zo všetkého tak trocha. Tento diel má tri   roviny. Prvá je o vyjavení určitého tajomstva   Albertovi od Gordona Coleho. Troška sme si niečo   aj objasnili. Druhá je asi najzaujímavejšia, je   to návrat do Twin Peaks ako ho poznáme,   prichádza zlý Coop a potom neskôr dobrý. Na   jednej strane krásna atmosféra tajomných lesov   dala zaspomínať na časy minulé, na strane   druhej to bol chvíľami slušný bizár. Ale   určité čaro to malo, to treba uznať. Tretia   časť tejto sedemnástej skladačky bol návrat   do Twin Peaks, ale presne o 25 rokov, sú to   vlastne recyklované staré zábery, avšak   neskôr sa všetko odvíja iným smerom ako sme to   už videli kedysi v záverečných démonických a   krvavo hedonistických scénach vo Fire Walk With   Me. A tu sa jedná o zásadnú vec, ktorú nám   koniec predsúva. Sú viaceré možnosti, ale tie   najzmysluplnejšie sú, že je viac paralelných   svetov a v závere sa akoby dej prehupoval do   iného, alebo sme sa presunuli do iného sveta,   dimenzie, deja. Prípadne sa treba hrať s   myšlienkou, že jedno je sen a to druhé realita.   Každopádne svojim spôsobom zvláštna časť.   Znepokojivá.
Kapitola XVIII. (24.06.2018):   SPOILERY. Posledná časť bola očakávane   neočakávaná. Jednoducho sa dalo čakať, že to   bude niečo, čo nikto nečaká. Pravda bude   možno tak napoly. Práveže nebola príliš   psycho, delirium tremens sa nekoná. Dokonca   pomaly plynie a má určitý dej, ale osobne si   myslím, že je pomerne zbytočná. Nič   podstatné sa nedeje, až… Až na koniec. Tu   bude SPOILER, môj osobný názor, čo ten koniec   znamenal. Do hlavy Davida Lyncha nevidím, tak sa   mi nechce špekulovať, o čom táto tretia séria   bola, ale čo som z posledných minút pochopil,   to bola skutočná realita a všetko doteraz bol   len sen Coopera. Možno je to zjednodušené až   príliš, ale na Lyncha sa inak nedá. Jediné,   čo mi dáva zmysel. Je to možno kruté zistenie,   ale podobné zahrávanie s divákom možno od   Lyncha len čakať. Možno je aj všetko inak.   Celkové dojmy vyhodnotím v celkovom zhrnutí,   len si to trocha uložím v hlave. Každopádne   veľmi slabé ukončenie a možno by celkové   vyznenie série vyšlo lepšie, keby to skončilo   17. kapitolou.
Zhrnutie. (24.06.2018): Samozrejme   SPOLIERy. Inak sa to nedá. Takže odysea   skončila. Ťažko sa hľadajú slová, ale ako   som už mnohokrát spomenul, seriál bol   očakávane neočakávaný, teda čakal som úplne   niečo iné. Vlastne som mal akú-takú predstavu,   ako by to mohlo pokračovať, ale bolo mi jasné,   že to bude o úplne niečom inom. Stalo sa tak.   Osobne si myslím, že ani sám majster Lynch   chvíľami nevedel, čo točil a je zbytočné   robiť k tomu milión rozborov, keďže sa s nami   hlavne hral. Pýtate sa potom, načo sa niečo   také točí, a hlavne, načo sa mám na to   dívať? No hlavne pre atmosféru. Začnem   postupne. I: Ohľad na minulosť. So starým   seriálom to má malo spoločného. Kým ten sa   celý odohrával v malom mestečku v štáte   Washington, teraz sme tam sporadicky. Sme vo   Vegas, New Yorku, Južnej Dakote, všade možne,   ale vo vytúženom Twin Peaks málokedy. Preto   hovorím, že nemožno na to príliš pozerať ako   na pokračovanie. Skôr je to nový seriál s   jemným odkazom na minulosť. II: Postavy. Staré   postavy dostali málo priestoru, skôr také   drobnosti, zväčša nemali nejaký príbeh, iba   nejaké scény, čo však sa mi páči, pri   viacerých vysvetlili, ako sa majú po tých 25   rokoch. Niektoré z pochopiteľných dôvodov   chýbali. III: Nepáčilo sa mi. Absencia   nejakého uceleného deja. Niktoré dokonalé   postavy zbytočne umierajú hneď ako napríklad   Darya. Niektoré sú vyložene zbytočné a   nemajú nijaký zmysel. Prílišná, priam až   prvoplánová brutalita. Mnoho nedotiahnutých a   nevysvetlených vecí, ako napríklad tá   sklenená kocka, či ten tajomný, kto ju   vlastnil. Mnoho hluchých miest. IV: Čo sa mi   páčilo. Atmosféra. Monumentálne masy hôr,   úvodná znelka, vodopád, návrat do mestečka.   Niektoré lahôdky v podobe mysterióznych scén,   či niektoré monumentálne epizódy, z nich   najviac drvila mozog kapitola číslo osem.   Niektoré postavy, hlavne tie nové. Nebudem   zavrávať, u mňa totálne bodovali a boli moji   obľúbenci bratia Mitchumovi, krásna Candy a jej   dve kamošky. Toto bola neskutočná ozdoba filmu   a doslova by si zaslúžili svoj seriál, lebo to   čo predvádzali, to bol doslova elitný herecký   koncert. Páčili sa mi aj niektoré drobné   nápady, ako Philip Jeffiers ho dali ako nejaký   hovoriaci kotol, spustnutá benzínka, dobré boli   niektoré bizarné chvíľky, na to je Lynch   majster. V: Celkový dojem. Dochádzajú mi už   písmená, tak to zhodnotím stručne. Tak   dokonalé to ako predchádzajúce dve série   samozrejme nie je. Je to už úplne iný seriál a   na plný počet, čiže aby som ho označil za   dokonalosť si netrúfam, aj napriek tomu, že   jeho predchodca je zatiaľ to najlepšie čo som   zo seriálov videl. Avšak v dnešnej produkcii,   ide ale naozaj o kvalitné, nadčasové dielo,   ktoré hlavne osloví milovníkov abstrakcie,   surrealizmu a určitej mysterióznej mágie. Ako   som už spomenul, všetko to bol sen, ale je to   iba moja domienka. Či bude štvrtá séria,   nemyslím, skôr by to mytológii Twin Peaks skôr   uškodilo. Nakoniec ale musím povedať, že   seriál som zhliadol s dlhšími obdobiami a   musím uznať jeho kvality. Hlavne technika bola   na mimoriadnej úrovni. Je to dôstojné   pokračovanie a zrejme aj ukončenie sveta a   mytológie zvanej Twin Peaks

Hodnotenie 8/10

Svérázy

29.05.2024

Tieto filmy som videl pred desiatimi rokmi a aj poznámky sú písane pred tými desiatimi rokmi. Štyri svojrázne filmy, ktoré bavili. Bez pátosu, hrdinstva a hlavne bez politiky. O kamarátstve, meditácii a chvíľami šialenom pití. Mhmm, civilizácia /Svéráz národního lovu, 1995/Film, ktorý môžu použiť ako vysvetlenie notorici i abstinenti, prečo pijú resp. nepijú. [...]

Film 28 dní

06.04.2024

Ja som to dal aj bez liečenia, ide to v pohode, takže nevidím presne do zákulisia podobných zariadení, ale o nastolení abstinencie a jej ďalšieho priebehu som niečo zažil. Ale iba čisto moje subjektívne postrehy. Do podobných zariadení idú už skôr už slušne rozbití ľudia, ona ešte vyzerala, že ju to baví a užíva si to, i keď to nič nemení na fakte, že problém [...]

Braňo Jobus v Kysuckej knižnici

17.03.2024

Na Jednotke vyšiel diel Opri sa o mňa s Braňom Jobusom. Vynikajúci, mimochodom. A tam bolo prezentované, že budú besedy v knižniciach. Predtým mi kamoš poslal plagát, že Braňo Jobus navštívi Kysuckú knižnicu a tak nebolo o čom. Toto si nemôžem nechať ujsť. Podarilo sa mi vybaviť voľno v robote, využívam to iba vo výnimočných prípadoch a tento to bol. Kysuckú [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 76
Celková čítanosť: 122252x
Priemerná čítanosť článkov: 1609x

Autor blogu