Založ si blog

TOP 10 alebo čo máme radi vo svete hudby

Keďže máme koniec prvého polroku 2021, mali by sme si dať top 10 počúvaných albumov s decentným zhodnotením. Je to také zhrnutie obľúbenosti, ktoré sa samozrejme môže časom meniť, každopádne prvé miesto je jasné.

1. BATHORY – Under The Sign Of The Black Mark (za dokonalosť a najlepšiu nahrávku histórie, ktorá sa už nedá prekonať, možnosti sa vyčerpali, viď „Enter The Eternal Fire“)

2. TYPE O NEGATIVE – World Coming Down (za ich najsmutnejšie a najťažšie album, za zhudobnenie Peterovej bolesti, títo chlapci boli strašne sympatickí a úprimní a byť dievčaťom na stene všade sú plagátiky Peteho, ale určite by som nebola sama)

3. MOONSPELL – The Butterfly Effect (za neskutočnú odvahu natočiť techno brutalitku, kde sa treštia skladby o seba a vlastne fungujú ako „Butterfly Fx“, hitovú, ktorú načrú, že sa moc podobá na MARYLIN MANSON, „Can´t Bee“, ktorá by mohla pokojne hrať v rádiu vedľa U2, ktorý je vlastne tiež ich inšpiráciou, Fernando vychvaľoval „Achtung Baby“ a po nej ide „Lustmord“, kde už to brutálnejšie asi nejde)

4. VANGELIS – El Greco (za náladu a dych niečoho medzi chladnými múrmi stredoveku s výhľadom na novovek, menej známe album maestra, pretože tí poznajú hlavne Dobytie raja, budú prekvapení vyznením tohto majstrovského kúsku)

5. MALOKARPATAN – Nordkarpatenland (musím dať aj nejakých našincov a nevedel som sa rozhodnúť medzi nimi a tiež fenomenálnymi KROLOK, ale táto nahrávka je neskutočná. Novinka „Krupinské ohne“ sú tiež kvalita, ale predošlou nahrávkou „Nordkarpatenland“ dali jasne najavo, že sa dá nahrať famózna zmes blackthrashu s heavy nábojom a slovenskou rozprávkovou lyrikou, viď „“Zasa si veze synáček tatka domú, ako sviňu k masárovi““ ako začína epický príbeh „Ked starého Bartolína ze šenku na táčkach zvážali“. Pozor, to nie sú rozprávky o princeznách a princoch, to sú tie pravé slovenské, plné čárov a mágov)

6. TORR – Tanec Svatého Víta (za odvahu len s niečím takým prísť a na krst si pozvať chlapcov z LUNETIC. Pochybujem, že sa dnes k nemu kapela priznáva a už úplne pochybujem, že niečo hrá naživo, keďže česká metalová legenda nahrala techno rockové album plné vypaľovačiek a hitov. Podľa mňa kult s neuveriteľne premakanými textami, ktorým krásne rozumieť)

7. LANA DEL REY – Born To Die (za pop tisícročia, ktorý už Lana nikdy neprekonala, za zasnený krásny hlas, neobyčajné aranžmány a americký sen v Hollywoode, dokonalý pop)

8. ZUZKA SMATANOVÁ – Svet Mi Stúpil Na Nohu (za najlepšiu slovenskú speváčku, ktorá nahrala nádherný pesničkársky album, neviem prečo, ale mám pocit, že anglicky spievané skladby jej idú lepšie ako slovenské, čo krásne predviedla na druhej polovici dvojalba „Gemini, škoda, že od „Gemini“ akosi nie a nie nadviazať na tieto famózne časy, aj keď stále si drží kvalitu)

9. ANATHEMA – Judgement (za zhudobnenie melanchólie a krásna ukážka, ako má znieť ľahké rockové a zadumané rockové album zároveň)

10. ULVER – Perdition City (za…, ja viem, musí tu byť niečo z Nórska, ale budem zatratený, že to nebude black metal, aj keď ULVER vlastne chvíľu black metalom boli, na ich surovom (Nattens Madrigal“, kto si ho obľúbil, musel byť zaskočený hudbou k neexistujúcemu filmu „Perdition City“ a buď ho budete nenávidieť alebo milovať. U mňa je to jasné, rôzne elektro mašinky, klavír, saxofón, a nálady, kde sedíte v taxíku a nechce sa vám vystúpiť, ale iba poviete šoférovi až blúdite a pozorujete nočné svetlá neznámeho mesta, prevratné album vďaka ktorému som pochopil, že elektrika nemusí byť hudbe na škodu a dá sa zhrnúť názvom skladby z albumu „The Future Sound Of Music)

– bonus: ROTTING CHRIST – Rituals (toto album ma presvedčilo, že sa stále dá nahrať niečo, kde si poviete, že tu už zábava končí. Album je silno magické, samotná hudba je prevratná a lyrická stránka je veľmi zaujímavá, keďže každá skladba pojednáva o určitom náboženstve a jeho aspektoch či rituáloch, respektíve mágii. Prazvláštne album, ktoré sa vymyká bežným zásadam konzumu. Keď vypočujete skladbu „Devadevam“, tak pochopíte)

… lev ma stále pazúry

03.07.2022

Tieto riadky budú venované prekrásnej piesni „The Rains Of Castamere“, ktorý je súčasťou sveta Hra o tróny. Uchvátila ma hlavne jej verzia, ktorá sa objavila na soundtracku k ôsmej sérii a je naspievaná Serjom Tankianom. Jeho domovskú kapelu až tak nepočúvam, ale svoju verziu naspieval excelentne. Fenomenálne spravený song. A tú je jeho mierne upravená, ale [...]

Dokument Válek

23.06.2022

Miroslav Válek, Básnik(„keď konečne aj peklo odpočíva/blcha diablov sa už opila/a diabol bĺch spí v perí čiernych sliepok, až sa práši/z chĺpkov obilia“) Keď čítate básne Miroslava Válka, tak nemusíte byť ani erudovaný literárny kritik, ani mať doktorát z literatúry, aby ste cítili, že čítate básne a básnika. Nie verše [...]

Charles Bukowski: Básně 1974-1978. Láska je pes

20.06.2022

Charles Bukowski: Básně 1974-1978. Láska je pes Pragma, Praha 1994 Nie je žiadnym tajomstvom, že mám rád Bukowského prozaika. Jeho „Všechny řitě světa i tá má“ či „Najkrajšia žena v meste“ sú unikátmi a niektoré poviedky hraničia s genialitou a čo si budeme hovoriť, aj o tom je život. Možno. Bukowski je však aj básnik. Je taký geniálny v básni ako [...]

Zidia v Rusku

Židia z Ruska utekajú, lebo majú strach

17.08.2022 16:05

Od marca tohto roku z Ruska do Izraela odišlo 20 500 z celkových 165-tisíc Židov, ktorí tam žijú. Tisíce ďalších sa odsťahovalo do iných častí sveta.

medveď, medveď hnedý

V obci Očová usmrtili problémovú medvedicu, pohybovala sa v blízkosti domov

17.08.2022 16:05

Zásahový tím evidoval v blízkosti Očovej tri problematické jedince medveďa hnedého, zvyšné dva medvede budú naďalej monitorovať.

The AP Interview Russia Ukraine War Zelenskyy

Zelenskyj pre Washington Post: Keby sme pred inváziou zasiali medzi ľudí chaos, Rusi by nás zožrali

17.08.2022 15:21

Ukrajinský prezident v rozhovore vysvetlil, prečo zľahčoval hrozbu vojny pred Ukrajincami.

António Guterres

Ankara hovorí v súvislosti s cestou šéfa OSN do Ľvova o konci vojny

17.08.2022 14:56

Rokovania o všeobecnom prímerí sú však podľa OSN a Turecka možné len vtedy, ak žiadna z bojujúcich strán nedokáže zaznamenať výrazné územné zisky a vzdá sa cieľa konečného víťazstva.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 58722x
Priemerná čítanosť článkov: 1678x

Autor blogu

Kategórie