Založ si blog

TOP 10 alebo čo máme radi vo svete hudby

Keďže máme koniec prvého polroku 2021, mali by sme si dať top 10 počúvaných albumov s decentným zhodnotením. Je to také zhrnutie obľúbenosti, ktoré sa samozrejme môže časom meniť, každopádne prvé miesto je jasné.

1. BATHORY – Under The Sign Of The Black Mark (za dokonalosť a najlepšiu nahrávku histórie, ktorá sa už nedá prekonať, možnosti sa vyčerpali, viď „Enter The Eternal Fire“)

2. TYPE O NEGATIVE – World Coming Down (za ich najsmutnejšie a najťažšie album, za zhudobnenie Peterovej bolesti, títo chlapci boli strašne sympatickí a úprimní a byť dievčaťom na stene všade sú plagátiky Peteho, ale určite by som nebola sama)

3. MOONSPELL – The Butterfly Effect (za neskutočnú odvahu natočiť techno brutalitku, kde sa treštia skladby o seba a vlastne fungujú ako „Butterfly Fx“, hitovú, ktorú načrú, že sa moc podobá na MARYLIN MANSON, „Can´t Bee“, ktorá by mohla pokojne hrať v rádiu vedľa U2, ktorý je vlastne tiež ich inšpiráciou, Fernando vychvaľoval „Achtung Baby“ a po nej ide „Lustmord“, kde už to brutálnejšie asi nejde)

4. VANGELIS – El Greco (za náladu a dych niečoho medzi chladnými múrmi stredoveku s výhľadom na novovek, menej známe album maestra, pretože tí poznajú hlavne Dobytie raja, budú prekvapení vyznením tohto majstrovského kúsku)

5. MALOKARPATAN – Nordkarpatenland (musím dať aj nejakých našincov a nevedel som sa rozhodnúť medzi nimi a tiež fenomenálnymi KROLOK, ale táto nahrávka je neskutočná. Novinka „Krupinské ohne“ sú tiež kvalita, ale predošlou nahrávkou „Nordkarpatenland“ dali jasne najavo, že sa dá nahrať famózna zmes blackthrashu s heavy nábojom a slovenskou rozprávkovou lyrikou, viď „“Zasa si veze synáček tatka domú, ako sviňu k masárovi““ ako začína epický príbeh „Ked starého Bartolína ze šenku na táčkach zvážali“. Pozor, to nie sú rozprávky o princeznách a princoch, to sú tie pravé slovenské, plné čárov a mágov)

6. TORR – Tanec Svatého Víta (za odvahu len s niečím takým prísť a na krst si pozvať chlapcov z LUNETIC. Pochybujem, že sa dnes k nemu kapela priznáva a už úplne pochybujem, že niečo hrá naživo, keďže česká metalová legenda nahrala techno rockové album plné vypaľovačiek a hitov. Podľa mňa kult s neuveriteľne premakanými textami, ktorým krásne rozumieť)

7. LANA DEL REY – Born To Die (za pop tisícročia, ktorý už Lana nikdy neprekonala, za zasnený krásny hlas, neobyčajné aranžmány a americký sen v Hollywoode, dokonalý pop)

8. ZUZKA SMATANOVÁ – Svet Mi Stúpil Na Nohu (za najlepšiu slovenskú speváčku, ktorá nahrala nádherný pesničkársky album, neviem prečo, ale mám pocit, že anglicky spievané skladby jej idú lepšie ako slovenské, čo krásne predviedla na druhej polovici dvojalba „Gemini, škoda, že od „Gemini“ akosi nie a nie nadviazať na tieto famózne časy, aj keď stále si drží kvalitu)

9. ANATHEMA – Judgement (za zhudobnenie melanchólie a krásna ukážka, ako má znieť ľahké rockové a zadumané rockové album zároveň)

10. ULVER – Perdition City (za…, ja viem, musí tu byť niečo z Nórska, ale budem zatratený, že to nebude black metal, aj keď ULVER vlastne chvíľu black metalom boli, na ich surovom (Nattens Madrigal“, kto si ho obľúbil, musel byť zaskočený hudbou k neexistujúcemu filmu „Perdition City“ a buď ho budete nenávidieť alebo milovať. U mňa je to jasné, rôzne elektro mašinky, klavír, saxofón, a nálady, kde sedíte v taxíku a nechce sa vám vystúpiť, ale iba poviete šoférovi až blúdite a pozorujete nočné svetlá neznámeho mesta, prevratné album vďaka ktorému som pochopil, že elektrika nemusí byť hudbe na škodu a dá sa zhrnúť názvom skladby z albumu „The Future Sound Of Music)

– bonus: ROTTING CHRIST – Rituals (toto album ma presvedčilo, že sa stále dá nahrať niečo, kde si poviete, že tu už zábava končí. Album je silno magické, samotná hudba je prevratná a lyrická stránka je veľmi zaujímavá, keďže každá skladba pojednáva o určitom náboženstve a jeho aspektoch či rituáloch, respektíve mágii. Prazvláštne album, ktoré sa vymyká bežným zásadam konzumu. Keď vypočujete skladbu „Devadevam“, tak pochopíte)

Hviezda skutočnej reklamy Alabamský chlap

15.01.2023

Momentálne je zas vo svete seriáloch stará novinka, že na Východe nič nie je. Strieľanie si zo samého seba je určitou výsadou človeka, ktorému nechýba nadhľad a dokáže sa povzniesť. Taktiež je cenená schopnosť povzniesť sa, keď si strieľajú z nás. To, že aj civilizácie majú oblasti, z ktorých si robia srandu, je normálne. To mi pripomenulo jednu z najlepších [...]

O jedných nedocenených

31.12.2022

Dnes som si spomenul na jednu hudobnú záležitosť, ktorú vystihuje doslova slovo nedoceniteľní a tou je poľské hudobné teleso SIRRAH. Dnes som si to musel pustiť a musím fakt oceniť na tú dobu ich originalitu. V zlatých 90s vydali dva albumy „Acme“ (ktorý sa mi podarilo zohnať v originálnom nosiči) a „Did Tomorrow Come“, a hlavne tento druhý menovaný je [...]

Dokument Hail Satan?

06.11.2022

Podľa mňa vydarený dokument, ktorý len predniesol niečo a názor si musíte spraviť sami. Je tu toho viac, ale dá sa naň nazerať, že rozpráva o dvoch kľúčových veciach a vy si vyberiete, ktorá vás zaujme viac, alebo budete si ich všímať rovnocenne a zistite ich previazanosť. Dokument hlavne rozpráva o moderných satanistoch a o slobode prejavu v Amerike. Začneme tým [...]

USA, balón špionážny, monitoring, Čína

Pentagón: Ďalší čínsky balón lieta nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 05:15

Americké ministerstvo obrany v piatok informovalo, že nad Latinskou Amerikou zaznamenalo ďalší čínsky špionážny balón.

Ronlad McDonald House Charities, n.o.

Ronald McDonald House Charities, n.o.

03.02.2023 22:21

RMHC zlepšuje podmienky hospitalizácie pre vážne choré deti a ich rodiny v slovenských nemocniciach od roku 2003 rekonštrukciami a nákupom vybavenia.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Vinohradnícky spolok Kozárovce

03.02.2023 22:18

Sme združenie malých a hobby vinárov a nadšených vinohradníkov v obci Kozárovce fungujúce od roku 2010.

Europolis collegium, o.z.

Europolis collegium, o.z.

03.02.2023 22:11

Sme občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2012 za účelom rozvoja kultúrneho potenciálu šarišského regiónu a to prostredníctvom šírenia ľudovej hudby.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 72305x
Priemerná čítanosť článkov: 1722x

Autor blogu

Kategórie