Založ si blog

Seriál Hra o tróny

Hear Me Roar

zápisky písané priebežne po sériách od 15.12.2021
Ešte nedávno toho bolo plno, vedel som iba, že   to má úspech, lietajú tam draci a oplakávajú   nejakého Sneha. Predpokladal som, že to bude   blbosť a nebudem mať dôvod to niekedy vidieť.   Avšak po zhliadnutí raz náhodne na youtube toho   útoku drakov, hovorím si, môže to byť   dobré. Skúsil som a zmýlil som sa. Je to až   moc dobré. Takže poporiadku. Na začiatku musím   spomenúť, že nechápem ten úspech. Nie sú tam   nejaké monumentálne bitky, nehrajú tam nejakí   megastars ani to nie je nejaké bombastické a aj   tej fantasy tam je skôr pomenej. Skôr je to   chladný stredovek. Celé je to o hrách o tróny,   intrigách, možno zvratoch. Skôr vás to chytí,   pretože výnimočnosť seriálu spočíva vo   vystavanom príbehu a hlavne postavách. Čo si   budeme hovoriť, herci hrajú ako o život a to je   podľa mňa tajomstvo úspechu. Každý si nájde   toho svojho obľúbeného a prežíva s ním to   stredoveké peklo. Viem, že sa v súvislosti so   seriálom spomínajú aj tie holé pekné baby a   kopec násilia, ale nemyslím, že to je iba o   tom. Niekedy toho mohlo byť aj menej, ale dnes to   zas až tak neprekvapuje. Seriál vyzerá byť   hlavne o príbehu, spleti príbehov a hlavne   postavách. A ešte jedna poznámka, diváci sa v   seriáli našli, pretože všetky postavy, aj tie   najpozitívnejšie majú nejakú slabosť či   poklesok. Diváci sa v nich vidia. V ich   slabostiach, pokleskoch a bizárnostiach. Tento   svet nemá čistých hrdinov.
I. séria   (15.12.2021): Príbeh o tom, že draci nevymreli.   Je to o tom ako rod Starkov našiel mláďatá   vlkov. Je to o tom, že mláďatá vlkov sú   verní. Jaime a Cersei majú k sebe až moc   blízko. Vojna jednoducho musí prísť. Všetko   sa to zvláštne preplieta a odhaľuje. Iba línia   so Snehom je troška slabá a nudná, navyše aj   on aj ten jeho príšerný kamarát sú strašní.   Naopak, máme tu stelesnenie vernosti a charizmy   Jorah Mormont či zlého chlapca Jaimeho. Do toho   verného Bronna a neuveriteľne hláškujúceho   Tyriona. A moje postavy? Theon, pretože je ako   my, slabý, nevie čo chce, chcel by byť   kráľom, ale pre svoje slabosti sa to nedá. A   totálne megastar zatiaľ? Jednoznačne Arya,   najlepšia postava a asi životná rola. Zatiaľ   sa neodvážim hodnotiť, ale seriál ma slušne   opantal.
II. séria (25.12.2021): Príbeh o   vernosti jednej Divošky. Asi najlepšie vystihuje   seriál debata Tyriona a Bronna: „Keby som ti   povedal, aby si zabil malú holčičku, ktorú   matka ešte kojí, urobil by si to bez otázok? –   Bez otázok? Nie. Pýtal by som sa na cenu.“   Skôr pokojnejšia séria, kde však prichádza na   scénu veľa postáv, samozrejme aj odchádza a   hry sa rozohrávajú ešte viac. Dialógy,   intrigy, historky a objavujeme kto je kto.   Objavujeme náboženstvo. „Tvoj otec v bohy   neverí? – Ale nie, verí, iba ich nemá moc v   láske“. Obdivujeme Divošku za jej záchranu   malého Starka. A ako v jednotke aj tu to všetko   vrcholí epickým deviatym dielom. Arya je top   postava série a záujme vernosť Divošky či   Davosa Searwortha. Hlášky a príbeh Tyriona a   Bronna sú legendárne. Prečo však nadobúdam   pocit, že Jaime bude jedna z   najkomplikovanejších a najzásadnejších   postáv celého sveta Hry o tróny.
III. séria   (30.12.2021): Príbeh o tom, ako sa trhajú okovy.   Cez vianočný čas boli tie klasické rozprávky   o pekných princeznách, dobrých princoch a   spravodlivých kráľoch. Avšak realita bola   skôr taká ako ju predstavuje táto Hra o tróny.   Princezničky sa kupujú a predávajú, princovia   robia, to čo chcú králi a králi sa kráľmi   stávajú, ale hlavne umierajú. A hlavne sa   všetci zabíjajú. Krásne na tomto seriály je,   že tu neexistuje jediná pozitívna postava, či   vyložene dobrá, aj keď tu máme hrdinov, aj tí   sa stávajú obeťou doby. Aj malá Arya začína   byť schopný drtič („Nie je to môj pravý   boh. – Nie? A kto teda? – Smrť“). Tretia   séria je oproti druhej viac umeleckejšia,   myslím to tým, že je tu mnoho top scén a   niektoré časti sú priam umelecké skvosty.   Všetko samozrejme vrcholí, ako inak, v deviatej   časti, pre mňa aj dosť nečakane. Ale tu už je   to pravidlom. Famózne je aj samotné stvárnenie   a osudovosť postáv. Ten prerod Jaimeho je   neuveriteľný, odvaha a záchrana panny. Jedna,   nie síce najčastejšie sa vyskytujúcich   postáva, rozhodne jedna z najdominantnejších.   Aby som však len nechválil, príbeh so Snehom je   jeden veľký des a s tou hrdzavou to hraničí s   mexickou telenovelou. To si mohli odpustiť.   Najiritujucejšie postavy.
IV. séria   (04.01.2022): Príbeh o králokatovi. „Ak na   tomto svete skončím, už sa sem nechcem   vracať“, hovorí Eddison Tollett a vystihuje   svet Hry o tróny. Seriál naberá na intenzite.   Je tu mnoho dialógov a momentov, bez ktorých by   som sa obišiel a možno vám už ide Sansa svojou   dobrotou na nervy a hlavne telenovela Sneh a   Igrid, ale je to vyvážené silným momentmi a   hlavne vypracovanými postavami. Či už vzťah   Tyrion a Tywin, Cersei a Jaime, Brienne a Jaime,   Arya a Ohar. Vynikajúca postava bohéma princa   Oberyna, ktorého nemožno nemilovať. Zasa   pomyslený vrchol je diel deviaty a tá epická   bitva na stene, ale skutočný vrchol je v diely   desiatom. Ale všetko smeruje na postavu Jaimeho,   ktorá začína byť pre mňa tá   najzásadnejšia. Všetko sa už načnelo v   závere predchádzajúcej série, keď sa vracia a   stretáva sa s Cersei. O ňom nabudúce, keďže   ide o najlepšiu, najprepracovanejšiu a   najkomplikovanejšiu postavu. I keď ho asi   viacerí skôr nenávidia.
V. séria   (11.01.2022): Príbeh o múdrej Princeznej. Asi   začnú silné SPOILERy. Piata séria   najrozporuplnejšia a hlavne najdepresívnejšia.   Je jasné, že keď ste si nejakú postavu   obľúbili, tak zväčša dlho nepožila, ale   túto nás autor jednoducho nenávidí a jediné   čo vie, len nás napáliť. Áno, ako vždy   zásadná deviata časť a moja najobľúbenejšia   postava, princezná. Preplakal som smrť zlovlkov,   preplakal som smrť Oberyna, ale toto bolo to   najbrutálnejšie v celom seriály a neviem, či   sa budem môcť naň sa dopozerať normálnym   pohľadom. Stannis sa stal úplným chudákom a to   mal našliapnuté byť charizmatickým kráľom.   Nenávidím čarodejnicu za to. Inak je mi ľúto   aj druhej princeznej Myrcelly, ktorá vyzerala   byť opakom mamy. Ďalšia úžasná postava,   kráľ Dornu, Doran Martell a je jasné, že tieto   postavy v Hry o tróny nemajú šancu. Inak Tyrion   ako vždy obrovský filozof: „Som človek,   ktorý pije. Ľudia, čo pijú z toho nesmú   vypadnúť. Inak nemôžu.“ Čo sa týka   hudby, je čoraz lepšia, mám na mysli tie   ambientné plochy v chráme s Aryou. Čo sa týka   série, mnoho hluchých miest a prvotné časti   slabšie, záver epicky, famózny, monumentálny.   Áno, drak. Navyše pošiel Sneh, konečne aspoň   jedna nesympatická postava.
VI. séria   (18.01.2022): Príbeh o zrode skutočnej   Kráľovnej. Aj keď sa na smútok nás všetkých   trapko Sneh vrátil, je to zanedbateľné. Do   popredia sa však dostávajú Lannisteroví, medzi   fanúšikmi nenávidení. Hlavne postava Jaimeho   začína byť čoraz viac kľúčová, obrovský   vývoj postavy, neskutočne rozorvanej, kde   začína mať cit pre ľudskosť a spravodlivosť,   pragmatizmus a zmysel pre rozumné velenie, avšak   totálne v područí sestry. Fanatik:   „Prelial by si krv na tomto svätom   mieste?“ Jaime: „To by bohom nevadilo,   preliali jej viac ako mi všetci dohromady“.   Krásne vykreslený náboženský fanatizmus.   Davos: „Ak ti pán nariaďuje páliť deti,   je tvoj pán zlo.“ Séria vzrástla a hlavne   posledná časť bola luxus. Cersei síce stále   krutá a zlá, ale z troška zmätkujúcej a dosť   všetko kaziacej postavy tu máme prerod do   neuveriteľne silnej hráčky o trón, ktorý   dostane. Kráľovná je silná, mocná, rozumná,   odvážna, nikto však nehovorí, že Kráľovná   je dobrá. Kráľovná je krutá, zlá a   nezabúda. Ten koniec ako sadá na Trón a pozrie   na Jaimeho bol zatiaľ vrcholom seriálu vôbec.  
VII séria (24.01.2022): Príbeh o Levoch,   ktorí majú Leva v znaku. Čoraz viac začína   mať človek pocit, že najmenej zlá postava je   Nočný Kráľ. To, že tá blonďatá dcéra   šialenca, ktorého našťastie odstránil   Králokat, je magor som tušil akosi už od   začiatku a tu sa to potvrdilo. A čerešnička,   dve najtragickejšie postavy, ona a Sneh, sa dajú   dokopy, no pekne. Našťastie Kráľovná Cersei a   Veliteľ Jaime robia všetko preto, aby   zachránili svet. Kráľovná to povedala jasne:   „Takže boj a smrť alebo kapitulácia a   smrť. Viem, čo si vyberiem a vojaci by mali   tiež.“ Neskutočný čin Dickona Tarlyho ako   odmietol pokľaknúť tej blonďatej dračej   beštii a ostal verný jedinej Kráľovnej. Síce   dráčik robil problémy, ale Kráľovná Cersei   pripomína: „Lev nebude strácať čas   starosťami o názory oviec.“
VIII. séria   (15.02.2022): Príbeh o Kráľovnej. Musel som si   dať čas na zhodnotenie poslednej série.   Pohovorilo sa o nej mnoho. Nevadí, že dopadla,   ako dopadla. Dalo sa čakať, že to nebude   čakané, ale zas tak sladko to dopadnúť   nemuselo. To, že dračia beštia je magor som   akosi čakal a cukrík sneh je na hlavičku som   tiež akosi tušil. Skôr ide o tu nereálnosť a   absurdné chovanie postáv. Dothrakovia sa vrhnú   ma mŕtvych, zrejme sú pobití a o Kráľovsky   Prístav už sú zas ich milióny. Druhého draka   skolí pár šípov a posledná drak sám zničí   celé mesto. Strašne do očí bijúcich   nezmyslov, okázalých nelogickostí a úplne   absurdných rozhodnutí postáv. Až aj Jaime raz   tak a raz onak. Jediná Cersei si zachovala tvár   a postavila sa dračej beštii. Čoraz viac mám   pocit, že celý príbeh bol o Cersei a Jaime a   vlastne koniec piatej časti bol neskutočne   smutný a dojímavý. To bolo jediné silné na   tejto sérii a vrchol celej ságy, inak to bol   des. A zvony. A Zvony.
Ešte si to uležím a   nakoniec spíšem záver, čo si o tom všetkom   myslím. Zvony.
Epilóg (06.10.2022): Po čase   som sa rozhodol spísať niečo ako celkové   zhodnotenie seriálu, ktorý určite sa zapísal   do dejín kinematografie. Ako som už písal   predtým, neboli tu spočiatku žiadne obrovské   bitky, ani mega akcie, dokonca to nie je typické   fantasy, skôr seriál iba s prvkami fantasy,   pretože tá mágia tu je okrajová a vyložene   fantasy spočiatku boli iba draci, až neskôr   chodci a Nočný kráľ. Aj odstupom času mi tí   draci prišli ako personifikácie na víťaznú   zbraň. Inými slovami, kto má drakov, vyhrá   vojnu a obsadí trón. Čo robilo seriál   výnimočným, až príliš podoba s našim   svetom. Totiž svet nie je čiernobiely a aj tí   najlepší ľudia majú nejakú skrytú vadu či   poklesok z minulosti. A postavy a ich charaktery.   Často veľmi komplikované. To všetko by   nedopadlo na výbornú, nebyť famózny výber   hercov, kde niektorí hrali ako o život. Boli tu   síce úplne nudné postavy, ktoré iritovali ako   sneh, dračia beštia či ingrit, potom tu boli aj   solídne zahraní psychopati typu Joffrey či   Ramsay, ktorí síce sa neborili úplne v krvi,   ale ich vnútorný svet plný sadizmu a zla celkom   prekvapoval. Ono najväčšie zlo ale aj tak bolo   asi Meryn Trent. Ono ani tak nie, že mlátil   Sansu na príkaz Joffreyho („mama mi   hovorila, že ťa nemôžem biť“), ani že   pozabíjal zopár ľudí, ale tá scéna, keď v   tom bodreli si vyberal ženy. No ženy. „Moc   stará“, až keď mu doniesli vyplašené   dievčatko, zrejme slúžku, tak aj samotní   vojaci, čo prišli s ním v dobrej nálade   nechápali, čo sa deje, lebo toto už bolo aj na   nich moc. Aj na majiteľke bordelu, aj na vojakoch   bolo vidieť to zhnusenie. Nie utrhnuté hlavy,   kopa krvi, a plno mŕtvol, ale ten vyplašený   pohľad toho dievčaťa, keď si ju odvádzal, to   bola tá najväčšia brutalita, čo som tu videl.   No a nakoniec tu máme to, čo preslávil seriál   a to rozporuplné postavy. A vlastne moje   obľúbené. Bohém Oberyn, čo vskutku žil, len   niekedy stačí jedna chyba. Tywin je prototyp   ideálneho vládcu. Prísny, bezohľadný, krutý,   všetko pre dobro ríše. Nie, že by sa vyžíval   v sadizme a krutosti, ale jednoducho robil to, čo   bolo nutné, aby udržal korunu. Navyše   mimoriadne inteligentný, s nadhľadom, prehľadom   a rozumom. Dva smutné osudy Jaimeho a Cersei, to   nemohlo skončiť dobre a čo dokáže   prazvláštna láska. Hlavne komplikovanosť   Jaimeho, jeho nesporná česť, povesť   „Kráľokata“, ale časom chápeme pohnútky,   ktoré k tomu viedli, aj neskorší veliteľský   talent, na druhej strane slepá láska k Cersei,   ktorá bola snáď najrozorvanejšia zo   všetkých. Nemôžem opomenúť Kráľa, ktorý   je trochu opomínaný a to Renly Baratheon, ktorý   mal našliapnuté na spravodlivého a dobrého,   troška namysleného, troška si veril, ale   nestačil sa prejaviť. Ale tá jeho charizma bola   neskutočná, tá koruna bola úžasná a vyzeral   fakt perfektne, aj to vystupovanie. Avšak musíme   tu ale spomenúť aj postavu, ktorá podľa mňa   sa stala plným víťazom a nakoniec Vládcom.   Sansa, Kráľovná Severu. Inak jej bráško Bran   bol dokonalý tragéd. Povedal zopár slov a stal   sa kráľom. To prehrávanie bolo neskutočne   zúfalé. Tragéd. Dúfam, že v tom videní aj   vidí, že čoskoro bude zvrhnutý a celkovou   Kráľovnou sa stane Sansa. Ona dopadla asi   najlepšie, Vládkyňa Severu, kde po trápnej   Tyrionovej reči hneď jasne ukázala, že tú   zberbu nebude počúvať a Sever si bude panovať   sám. Z nevinnej naivnej slečny, princezničky sa   stala rešpektovaná a mocná Vládkyňa. No a   nakoniec to najsmutnejšie. Asi jediná postava by   sa tu dala nazvať dobrom a nádejou. Milá,   dobrá, múdra, sčítaná, budúca nádej a iskra   tepla v tom chladnom svete. Zlatá Shireen. Vtedy   som myslel, že so seriálom skončím, ono   odvtedy to upadalo a čoraz viac upadalo do   nihilizmu. Apropo záver seriálu. Nečudujem sa   divákom. Keď necháme bokom tie elementárne   nezmysly, že raz stačí jeden šíp na draka,   potom ani tisíc nie a najlepšia žoldnierska   armáda sa postaví na jatky a vydrží v boji   päť minút, či troška divné taktické ťahy   pri bojoch s chodcami. Problém bol, že tá   dvojica scenáristov je fakt neschopná. Pokiaľ   mali možnosť sa držať knihy, tak mali k   dispozícii skvelé postavy, dialógy a momenty   deja. Odvtedy, ako si to museli vymýšľať, to   išlo dole vodou. Jediné, čo perfektne napísali   ešte boli momenty bankárov z Bravosu, asi   odkukali od hollywoodskych producentov. Preto   teraz, keď si premietnem niečo z prvých   štyroch sérií, tak mrazí, bolo to niečo   nové, ďalšie boli taktiež super, len iné,   omnoho už pestrejšie, až ôsma to dosť zabila.   Až na Sansu. Každopádne seriál, ktorý   zanechal hlbokú stopu. Team Lannister. Hear Me   Roar

Svérázy

29.05.2024

Tieto filmy som videl pred desiatimi rokmi a aj poznámky sú písane pred tými desiatimi rokmi. Štyri svojrázne filmy, ktoré bavili. Bez pátosu, hrdinstva a hlavne bez politiky. O kamarátstve, meditácii a chvíľami šialenom pití. Mhmm, civilizácia /Svéráz národního lovu, 1995/Film, ktorý môžu použiť ako vysvetlenie notorici i abstinenti, prečo pijú resp. nepijú. [...]

Film 28 dní

06.04.2024

Ja som to dal aj bez liečenia, ide to v pohode, takže nevidím presne do zákulisia podobných zariadení, ale o nastolení abstinencie a jej ďalšieho priebehu som niečo zažil. Ale iba čisto moje subjektívne postrehy. Do podobných zariadení idú už skôr už slušne rozbití ľudia, ona ešte vyzerala, že ju to baví a užíva si to, i keď to nič nemení na fakte, že problém [...]

Braňo Jobus v Kysuckej knižnici

17.03.2024

Na Jednotke vyšiel diel Opri sa o mňa s Braňom Jobusom. Vynikajúci, mimochodom. A tam bolo prezentované, že budú besedy v knižniciach. Predtým mi kamoš poslal plagát, že Braňo Jobus navštívi Kysuckú knižnicu a tak nebolo o čom. Toto si nemôžem nechať ujsť. Podarilo sa mi vybaviť voľno v robote, využívam to iba vo výnimočných prípadoch a tento to bol. Kysuckú [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 76
Celková čítanosť: 122287x
Priemerná čítanosť článkov: 1609x

Autor blogu