Založ si blog

Dva pohľady na Démona

Toto fantastické video je výborným pohľadom na problematiku pitia. Dva pohľady dvoch ľudí, ktorí vedia, o čom hovoria.

Aleš Kuda je český adiktolog, ktorý vedie súkromnú kliniku a venuje sa problematike závislostí. Prečo práve on? Na alkoholizmus má každý psychiater svoj určitý pohľad a čím viac odborníkov, tým viac drobných, povedzme možno odlišností. Každopádne zo všetkých, čo som si vypočul, je Aleš Kuda najbližšie k môjmu nazeraniu na alkohol. Jeho rozprávanie je asi najvernejšie a jeho slová vedú k zamysleniu sa. Práve preto ho radím k tomu modernejšiemu prúdu. Keď si uvedomíte ako sa na liečbu nazeralo kedysi a ako sa nazerá teraz, taktiež aj na možnosti ambulantnej liečby, je to úžasný posun. Lebo hlavne prevencia a vysvetľovanie pomôžu, nie represia a diktát. Keď hovorí o tom, prečo a ako sa človek bojí vytriezvieť, to všetko človek pozná a dáva mu za pravdu.

Braňa Mojseja asi netreba predstavovať, z médií a telky ho pozná asi každý. Avšak už menej ľudí vie, že sa angažuje aj v prevencii závislostí, informovaní verejnosti a vedie Mojsej klinik, ktorá pomáha závislým ľuďom, keď povedzme máte problémy s alkoholom. Verejnosť vie, že sám mal v minulosti s pitím problémy, dnes je abstinent a tak o nebezpečenstve pitia verejne rozpráva a netají sa tým. Keďže si tým peklom sám prešiel, tak vie …a hovorí pravdu. Je to tak. Presne ako keď hovorí, že to vytriezvenie je hlavne drina, keď hovorí ako sa teší z maličkých vecí, zo spievania vtáčikov, to všetko človek pozná a dáva mu za pravdu.

Keďže peklo alkoholizmu sa na Slovensku objavuje skoro v každej širšej rodine, treba vysvetľovať, že skutočne sa môže takzvané normálne pitie zmeniť v peklo. Je aj otázkou, či existuje niečo ako normálne pitie. Ale hlavne je to venované ľuďom, ktorí možno uvažujú, či nepijú už nezdravo, či nepijú trocha moc a nebolo by čas s tým niečo robiť. Na vlastnej skúsenosti hovorím, že možností je viac. Cieľ je jednoduchý a najťažší zároveň a to abstinencia. Ako to docieliť, tých možností je mnoho. No a podľa vlastnej skúsenosti môžem povedať, že dá sa to aj bez liečenia (ale niekomu môže vyhovovať skôr klinika, naopak niekto dokáže aj bez akejkoľvek pomoci), ale podstatné je to, že keď prestanete piť, normálne sa dá vrátiť do bežného života, a verte, že ten život bez pitia je násobne a násobne krajší a krajší.

Film 28 dní

06.04.2024

Ja som to dal aj bez liečenia, ide to v pohode, takže nevidím presne do zákulisia podobných zariadení, ale o nastolení abstinencie a jej ďalšieho priebehu som niečo zažil. Ale iba čisto moje subjektívne postrehy. Do podobných zariadení idú už skôr už slušne rozbití ľudia, ona ešte vyzerala, že ju to baví a užíva si to, i keď to nič nemení na fakte, že problém [...]

Braňo Jobus v Kysuckej knižnici

17.03.2024

Na Jednotke vyšiel diel Opri sa o mňa s Braňom Jobusom. Vynikajúci, mimochodom. A tam bolo prezentované, že budú besedy v knižniciach. Predtým mi kamoš poslal plagát, že Braňo Jobus navštívi Kysuckú knižnicu a tak nebolo o čom. Toto si nemôžem nechať ujsť. Podarilo sa mi vybaviť voľno v robote, využívam to iba vo výnimočných prípadoch a tento to bol. Kysuckú [...]

Under The Gun

27.02.2024

Mojim prvým stretom s touto legendou bol paradoxne ich výber, a aj keď ja osobne nie som fanúšik best offiek, „A Slight Case Of Overbombing“ je úžasný a má svoje špecifiká. Nie je to taký ten klasický výber, že dáme tam desať top skladieb kariéry a dva živáky a hotovo. Tu Eldritch a spol. nám naservírovali rôzne verzie ich zásadných hitov, modernizovanú [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 119264x
Priemerná čítanosť článkov: 1590x

Autor blogu