Hear Me Roar
zápisky písané priebežne po sériách od 15.12.2021
Ešte nedávno toho bolo plno, vedel som iba, že to má úspech, lietajú tam draci a oplakávajú nejakého Sneha. Predpokladal som, že to bude blbosť a nebudem mať dôvod to niekedy vidieť. Avšak po zhliadnutí raz náhodne na youtube toho útoku drakov, hovorím si, môže to byť dobré. Skúsil som a zmýlil som sa. Je to až moc dobré. Takže poporiadku. Na začiatku musím spomenúť, že nechápem ten úspech. Nie sú tam nejaké monumentálne bitky, nehrajú tam nejakí megastars ani to nie je nejaké bombastické a aj tej fantasy tam je skôr pomenej. Skôr je to chladný stredovek. Celé je to o hrách o tróny, intrigách, možno zvratoch. Skôr vás to chytí, pretože výnimočnosť seriálu spočíva vo vystavanom príbehu a hlavne postavách. Čo si budeme hovoriť, herci hrajú ako o život a to je podľa mňa tajomstvo úspechu. Každý si nájde toho svojho obľúbeného a prežíva s ním to stredoveké peklo. Viem, že sa v súvislosti so seriálom spomínajú aj tie holé pekné baby a kopec násilia, ale nemyslím, že to je iba o tom. Niekedy toho mohlo byť aj menej, ale dnes to zas až tak neprekvapuje. Seriál vyzerá byť hlavne o príbehu, spleti príbehov a hlavne postavách. A ešte jedna poznámka, diváci sa v seriáli našli, pretože všetky postavy, aj tie najpozitívnejšie majú nejakú slabosť či poklesok. Diváci sa v nich vidia. V ich slabostiach, pokleskoch a bizárnostiach. Tento svet nemá čistých hrdinov.
I. séria (15.12.2021): Príbeh o tom, že draci nevymreli. Je to o tom ako rod Starkov našiel mláďatá vlkov. Je to o tom, že mláďatá vlkov sú verní. Jaime a Cersei majú k sebe až moc blízko. Vojna jednoducho musí prísť. Všetko sa to zvláštne preplieta a odhaľuje. Iba línia so Snehom je troška slabá a nudná, navyše aj on aj ten jeho príšerný kamarát sú strašní. Naopak, máme tu stelesnenie vernosti a charizmy Jorah Mormont či zlého chlapca Jaimeho. Do toho verného Bronna a neuveriteľne hláškujúceho Tyriona. A moje postavy? Theon, pretože je ako my, slabý, nevie čo chce, chcel by byť kráľom, ale pre svoje slabosti sa to nedá. A totálne megastar zatiaľ? Jednoznačne Arya, najlepšia postava a asi životná rola. Zatiaľ sa neodvážim hodnotiť, ale seriál ma slušne opantal.
II. séria (25.12.2021): Príbeh o vernosti jednej Divošky. Asi najlepšie vystihuje seriál debata Tyriona a Bronna: „Keby som ti povedal, aby si zabil malú holčičku, ktorú matka ešte kojí, urobil by si to bez otázok? – Bez otázok? Nie. Pýtal by som sa na cenu.“ Skôr pokojnejšia séria, kde však prichádza na scénu veľa postáv, samozrejme aj odchádza a hry sa rozohrávajú ešte viac. Dialógy, intrigy, historky a objavujeme kto je kto. Objavujeme náboženstvo. „Tvoj otec v bohy neverí? – Ale nie, verí, iba ich nemá moc v láske“. Obdivujeme Divošku za jej záchranu malého Starka. A ako v jednotke aj tu to všetko vrcholí epickým deviatym dielom. Arya je top postava série a záujme vernosť Divošky či Davosa Searwortha. Hlášky a príbeh Tyriona a Bronna sú legendárne. Prečo však nadobúdam pocit, že Jaime bude jedna z najkomplikovanejších a najzásadnejších postáv celého sveta Hry o tróny.
III. séria (30.12.2021): Príbeh o tom, ako sa trhajú okovy. Cez vianočný čas boli tie klasické rozprávky o pekných princeznách, dobrých princoch a spravodlivých kráľoch. Avšak realita bola skôr taká ako ju predstavuje táto Hra o tróny. Princezničky sa kupujú a predávajú, princovia robia, to čo chcú králi a králi sa kráľmi stávajú, ale hlavne umierajú. A hlavne sa všetci zabíjajú. Krásne na tomto seriály je, že tu neexistuje jediná pozitívna postava, či vyložene dobrá, aj keď tu máme hrdinov, aj tí sa stávajú obeťou doby. Aj malá Arya začína byť schopný drtič („Nie je to môj pravý boh. – Nie? A kto teda? – Smrť“). Tretia séria je oproti druhej viac umeleckejšia, myslím to tým, že je tu mnoho top scén a niektoré časti sú priam umelecké skvosty. Všetko samozrejme vrcholí, ako inak, v deviatej časti, pre mňa aj dosť nečakane. Ale tu už je to pravidlom. Famózne je aj samotné stvárnenie a osudovosť postáv. Ten prerod Jaimeho je neuveriteľný, odvaha a záchrana panny. Jedna, nie síce najčastejšie sa vyskytujúcich postáva, rozhodne jedna z najdominantnejších. Aby som však len nechválil, príbeh so Snehom je jeden veľký des a s tou hrdzavou to hraničí s mexickou telenovelou. To si mohli odpustiť. Najiritujucejšie postavy.
IV. séria (04.01.2022): Príbeh o králokatovi. „Ak na tomto svete skončím, už sa sem nechcem vracať“, hovorí Eddison Tollett a vystihuje svet Hry o tróny. Seriál naberá na intenzite. Je tu mnoho dialógov a momentov, bez ktorých by som sa obišiel a možno vám už ide Sansa svojou dobrotou na nervy a hlavne telenovela Sneh a Igrid, ale je to vyvážené silným momentmi a hlavne vypracovanými postavami. Či už vzťah Tyrion a Tywin, Cersei a Jaime, Brienne a Jaime, Arya a Ohar. Vynikajúca postava bohéma princa Oberyna, ktorého nemožno nemilovať. Zasa pomyslený vrchol je diel deviaty a tá epická bitva na stene, ale skutočný vrchol je v diely desiatom. Ale všetko smeruje na postavu Jaimeho, ktorá začína byť pre mňa tá najzásadnejšia. Všetko sa už načnelo v závere predchádzajúcej série, keď sa vracia a stretáva sa s Cersei. O ňom nabudúce, keďže ide o najlepšiu, najprepracovanejšiu a najkomplikovanejšiu postavu. I keď ho asi viacerí skôr nenávidia.
V. séria (11.01.2022): Príbeh o múdrej Princeznej. Asi začnú silné SPOILERy. Piata séria najrozporuplnejšia a hlavne najdepresívnejšia. Je jasné, že keď ste si nejakú postavu obľúbili, tak zväčša dlho nepožila, ale túto nás autor jednoducho nenávidí a jediné čo vie, len nás napáliť. Áno, ako vždy zásadná deviata časť a moja najobľúbenejšia postava, princezná. Preplakal som smrť zlovlkov, preplakal som smrť Oberyna, ale toto bolo to najbrutálnejšie v celom seriály a neviem, či sa budem môcť naň sa dopozerať normálnym pohľadom. Stannis sa stal úplným chudákom a to mal našliapnuté byť charizmatickým kráľom. Nenávidím čarodejnicu za to. Inak je mi ľúto aj druhej princeznej Myrcelly, ktorá vyzerala byť opakom mamy. Ďalšia úžasná postava, kráľ Dornu, Doran Martell a je jasné, že tieto postavy v Hry o tróny nemajú šancu. Inak Tyrion ako vždy obrovský filozof: „Som človek, ktorý pije. Ľudia, čo pijú z toho nesmú vypadnúť. Inak nemôžu.“ Čo sa týka hudby, je čoraz lepšia, mám na mysli tie ambientné plochy v chráme s Aryou. Čo sa týka série, mnoho hluchých miest a prvotné časti slabšie, záver epicky, famózny, monumentálny. Áno, drak. Navyše pošiel Sneh, konečne aspoň jedna nesympatická postava.
VI. séria (18.01.2022): Príbeh o zrode skutočnej Kráľovnej. Aj keď sa na smútok nás všetkých trapko Sneh vrátil, je to zanedbateľné. Do popredia sa však dostávajú Lannisteroví, medzi fanúšikmi nenávidení. Hlavne postava Jaimeho začína byť čoraz viac kľúčová, obrovský vývoj postavy, neskutočne rozorvanej, kde začína mať cit pre ľudskosť a spravodlivosť, pragmatizmus a zmysel pre rozumné velenie, avšak totálne v područí sestry. Fanatik: „Prelial by si krv na tomto svätom mieste?“ Jaime: „To by bohom nevadilo, preliali jej viac ako mi všetci dohromady“. Krásne vykreslený náboženský fanatizmus. Davos: „Ak ti pán nariaďuje páliť deti, je tvoj pán zlo.“ Séria vzrástla a hlavne posledná časť bola luxus. Cersei síce stále krutá a zlá, ale z troška zmätkujúcej a dosť všetko kaziacej postavy tu máme prerod do neuveriteľne silnej hráčky o trón, ktorý dostane. Kráľovná je silná, mocná, rozumná, odvážna, nikto však nehovorí, že Kráľovná je dobrá. Kráľovná je krutá, zlá a nezabúda. Ten koniec ako sadá na Trón a pozrie na Jaimeho bol zatiaľ vrcholom seriálu vôbec.
VII séria (24.01.2022): Príbeh o Levoch, ktorí majú Leva v znaku. Čoraz viac začína mať človek pocit, že najmenej zlá postava je Nočný Kráľ. To, že tá blonďatá dcéra šialenca, ktorého našťastie odstránil Králokat, je magor som tušil akosi už od začiatku a tu sa to potvrdilo. A čerešnička, dve najtragickejšie postavy, ona a Sneh, sa dajú dokopy, no pekne. Našťastie Kráľovná Cersei a Veliteľ Jaime robia všetko preto, aby zachránili svet. Kráľovná to povedala jasne: „Takže boj a smrť alebo kapitulácia a smrť. Viem, čo si vyberiem a vojaci by mali tiež.“ Neskutočný čin Dickona Tarlyho ako odmietol pokľaknúť tej blonďatej dračej beštii a ostal verný jedinej Kráľovnej. Síce dráčik robil problémy, ale Kráľovná Cersei pripomína: „Lev nebude strácať čas starosťami o názory oviec.“
VIII. séria (15.02.2022): Príbeh o Kráľovnej. Musel som si dať čas na zhodnotenie poslednej série. Pohovorilo sa o nej mnoho. Nevadí, že dopadla, ako dopadla. Dalo sa čakať, že to nebude čakané, ale zas tak sladko to dopadnúť nemuselo. To, že dračia beštia je magor som akosi čakal a cukrík sneh je na hlavičku som tiež akosi tušil. Skôr ide o tu nereálnosť a absurdné chovanie postáv. Dothrakovia sa vrhnú ma mŕtvych, zrejme sú pobití a o Kráľovsky Prístav už sú zas ich milióny. Druhého draka skolí pár šípov a posledná drak sám zničí celé mesto. Strašne do očí bijúcich nezmyslov, okázalých nelogickostí a úplne absurdných rozhodnutí postáv. Až aj Jaime raz tak a raz onak. Jediná Cersei si zachovala tvár a postavila sa dračej beštii. Čoraz viac mám pocit, že celý príbeh bol o Cersei a Jaime a vlastne koniec piatej časti bol neskutočne smutný a dojímavý. To bolo jediné silné na tejto sérii a vrchol celej ságy, inak to bol des. A zvony. A Zvony.
Ešte si to uležím a nakoniec spíšem záver, čo si o tom všetkom myslím. Zvony.
Epilóg (06.10.2022): Po čase som sa rozhodol spísať niečo ako celkové zhodnotenie seriálu, ktorý určite sa zapísal do dejín kinematografie. Ako som už písal predtým, neboli tu spočiatku žiadne obrovské bitky, ani mega akcie, dokonca to nie je typické fantasy, skôr seriál iba s prvkami fantasy, pretože tá mágia tu je okrajová a vyložene fantasy spočiatku boli iba draci, až neskôr chodci a Nočný kráľ. Aj odstupom času mi tí draci prišli ako personifikácie na víťaznú zbraň. Inými slovami, kto má drakov, vyhrá vojnu a obsadí trón. Čo robilo seriál výnimočným, až príliš podoba s našim svetom. Totiž svet nie je čiernobiely a aj tí najlepší ľudia majú nejakú skrytú vadu či poklesok z minulosti. A postavy a ich charaktery. Často veľmi komplikované. To všetko by nedopadlo na výbornú, nebyť famózny výber hercov, kde niektorí hrali ako o život. Boli tu síce úplne nudné postavy, ktoré iritovali ako sneh, dračia beštia či ingrit, potom tu boli aj solídne zahraní psychopati typu Joffrey či Ramsay, ktorí síce sa neborili úplne v krvi, ale ich vnútorný svet plný sadizmu a zla celkom prekvapoval. Ono najväčšie zlo ale aj tak bolo asi Meryn Trent. Ono ani tak nie, že mlátil Sansu na príkaz Joffreyho („mama mi hovorila, že ťa nemôžem biť“), ani že pozabíjal zopár ľudí, ale tá scéna, keď v tom bodreli si vyberal ženy. No ženy. „Moc stará“, až keď mu doniesli vyplašené dievčatko, zrejme slúžku, tak aj samotní vojaci, čo prišli s ním v dobrej nálade nechápali, čo sa deje, lebo toto už bolo aj na nich moc. Aj na majiteľke bordelu, aj na vojakoch bolo vidieť to zhnusenie. Nie utrhnuté hlavy, kopa krvi, a plno mŕtvol, ale ten vyplašený pohľad toho dievčaťa, keď si ju odvádzal, to bola tá najväčšia brutalita, čo som tu videl. No a nakoniec tu máme to, čo preslávil seriál a to rozporuplné postavy. A vlastne moje obľúbené. Bohém Oberyn, čo vskutku žil, len niekedy stačí jedna chyba. Tywin je prototyp ideálneho vládcu. Prísny, bezohľadný, krutý, všetko pre dobro ríše. Nie, že by sa vyžíval v sadizme a krutosti, ale jednoducho robil to, čo bolo nutné, aby udržal korunu. Navyše mimoriadne inteligentný, s nadhľadom, prehľadom a rozumom. Dva smutné osudy Jaimeho a Cersei, to nemohlo skončiť dobre a čo dokáže prazvláštna láska. Hlavne komplikovanosť Jaimeho, jeho nesporná česť, povesť „Kráľokata“, ale časom chápeme pohnútky, ktoré k tomu viedli, aj neskorší veliteľský talent, na druhej strane slepá láska k Cersei, ktorá bola snáď najrozorvanejšia zo všetkých. Nemôžem opomenúť Kráľa, ktorý je trochu opomínaný a to Renly Baratheon, ktorý mal našliapnuté na spravodlivého a dobrého, troška namysleného, troška si veril, ale nestačil sa prejaviť. Ale tá jeho charizma bola neskutočná, tá koruna bola úžasná a vyzeral fakt perfektne, aj to vystupovanie. Avšak musíme tu ale spomenúť aj postavu, ktorá podľa mňa sa stala plným víťazom a nakoniec Vládcom. Sansa, Kráľovná Severu. Inak jej bráško Bran bol dokonalý tragéd. Povedal zopár slov a stal sa kráľom. To prehrávanie bolo neskutočne zúfalé. Tragéd. Dúfam, že v tom videní aj vidí, že čoskoro bude zvrhnutý a celkovou Kráľovnou sa stane Sansa. Ona dopadla asi najlepšie, Vládkyňa Severu, kde po trápnej Tyrionovej reči hneď jasne ukázala, že tú zberbu nebude počúvať a Sever si bude panovať sám. Z nevinnej naivnej slečny, princezničky sa stala rešpektovaná a mocná Vládkyňa. No a nakoniec to najsmutnejšie. Asi jediná postava by sa tu dala nazvať dobrom a nádejou. Milá, dobrá, múdra, sčítaná, budúca nádej a iskra tepla v tom chladnom svete. Zlatá Shireen. Vtedy som myslel, že so seriálom skončím, ono odvtedy to upadalo a čoraz viac upadalo do nihilizmu. Apropo záver seriálu. Nečudujem sa divákom. Keď necháme bokom tie elementárne nezmysly, že raz stačí jeden šíp na draka, potom ani tisíc nie a najlepšia žoldnierska armáda sa postaví na jatky a vydrží v boji päť minút, či troška divné taktické ťahy pri bojoch s chodcami. Problém bol, že tá dvojica scenáristov je fakt neschopná. Pokiaľ mali možnosť sa držať knihy, tak mali k dispozícii skvelé postavy, dialógy a momenty deja. Odvtedy, ako si to museli vymýšľať, to išlo dole vodou. Jediné, čo perfektne napísali ešte boli momenty bankárov z Bravosu, asi odkukali od hollywoodskych producentov. Preto teraz, keď si premietnem niečo z prvých štyroch sérií, tak mrazí, bolo to niečo nové, ďalšie boli taktiež super, len iné, omnoho už pestrejšie, až ôsma to dosť zabila. Až na Sansu. Každopádne seriál, ktorý zanechal hlbokú stopu. Team Lannister. Hear Me Roar
Celá debata | RSS tejto debaty