Založ si blog

Štát by nemal cez dane vychovávať svojich občanov

Pán Sulík poskytol denníku N zajímavý rozovor, ktorý stojí za pozretie. Avšak nechám aboslútne politiku bokom, nejdem ani hodnotiť celý rozhovor, ale sústredím sa na pozoruhodnú časť, s ktorou sa aboslútne stotožňujem a tá ide v čase cca od 19:20-21:10:

Sám ako človek, ktorý mal problém s pitím a dnes našťastie absolútny abstinent, môžem s pánom Sulíkom iba súhlasiť. Národ piť neprestane. Je to o rozhodnutí človeka, či bude žiť krásny triezvy život, alebo sa bude ničiť. Alkohol je na jednej strane super biznis štátu, ale aj nástroj na ovládanie ľudu. Nie je pre štát nič horšie než triezvy ľud. On vie, že držať ovečky pokojné a poslušné spočíva v doktríne „Chlieb a hry“. Slovenskooo, pivooo, blbosti. Je jasné, ako je spomenuté v tom videu, ak zdvihnete cenu, ľud neprestane piť, časť síce si priplatí, ale zvyšok, že čím bude cena vyššia, tým viac ľudí prejde na lacnejší a možno škodlivejší variant, konkrétne tie čučá, a pri výraznejšom náraste by sa začalo páliť podomácky a pri hraniciach s Poľskom by sa obnovila pašerácka tradícia a tu by sa to vozilo v cisternách. Ono ten krásny vzťah Slovenska k alkoholu by sa prejavil v niečom, pod čo by sa nepodpísal žiaden politik, a to ani ten najnepríčetnejší. Ak by nastala čo i len iba čiastočná prohíbicia, tak by nastali skutočné problémy. Vy nemáte problém s alkohlom, ale bez neho. A problémy by nastali a čierny trh a nelegálne pálenice by kvitli. Poškodenia zdravia by boli enromné. Je to smutné, ale je to tak. Status quo je dané a možno to tak má byť. A vrchol: „Tí politici si myslia, že lepšie vedia, ako majú ľudia žiť. Ja mám s týmto zásadný problém“. Tesať do kameňa. To je vlastne ďalšie vec a tá hlavná, ktorú som chcel poznamenať. Ľudí zdražením alkoholu a obmedzením napríklad hrania, fajčenia od zlozvykov neodnaučíte. Kto chce piť, piť bude, to nie je mlieko, ktoré keď zdražie výrazne, tak ho obmedzím. Pri pití je to už často problém. Ono ten problém je viac komplexný, príliš zložitý, a mal by sa riešiť hlavne poznatkom, že nie je nič krajšie, ako triezvy život, a uvedomením si človeka, aké sú jeho priority. Je to aj o nastavení si vlastnej zodpovednosti k sebe samému. Na to musí prísť hlavne každý sám a nie tak, že mu zdvihenete cenu piva.

Svérázy

29.05.2024

Tieto filmy som videl pred desiatimi rokmi a aj poznámky sú písane pred tými desiatimi rokmi. Štyri svojrázne filmy, ktoré bavili. Bez pátosu, hrdinstva a hlavne bez politiky. O kamarátstve, meditácii a chvíľami šialenom pití. Mhmm, civilizácia /Svéráz národního lovu, 1995/Film, ktorý môžu použiť ako vysvetlenie notorici i abstinenti, prečo pijú resp. nepijú. [...]

Film 28 dní

06.04.2024

Ja som to dal aj bez liečenia, ide to v pohode, takže nevidím presne do zákulisia podobných zariadení, ale o nastolení abstinencie a jej ďalšieho priebehu som niečo zažil. Ale iba čisto moje subjektívne postrehy. Do podobných zariadení idú už skôr už slušne rozbití ľudia, ona ešte vyzerala, že ju to baví a užíva si to, i keď to nič nemení na fakte, že problém [...]

Braňo Jobus v Kysuckej knižnici

17.03.2024

Na Jednotke vyšiel diel Opri sa o mňa s Braňom Jobusom. Vynikajúci, mimochodom. A tam bolo prezentované, že budú besedy v knižniciach. Predtým mi kamoš poslal plagát, že Braňo Jobus navštívi Kysuckú knižnicu a tak nebolo o čom. Toto si nemôžem nechať ujsť. Podarilo sa mi vybaviť voľno v robote, využívam to iba vo výnimočných prípadoch a tento to bol. Kysuckú [...]

vojna na Ukrajine, Rusko

BBC: Ruská armáda má kavalériu 21. storočia. Z motoriek

16.06.2024 08:55

Ruská armáda na ukrajinskom bojisku čoraz častejšie používa ľahkú techniku - motocykle a terénne vozidlá rôznej konštrukcie.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Izrael pozastaví každý deň boje na 11 hodín. Majú to byť 'taktické' prestávky na uľahčenie humanitárnej pomoci

16.06.2024 08:11

Izraelská armáda v časti južného Pásma Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci.

Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci

USA sa nás snažia vyprovokovať k útoku na Taiwan, povedal podľa FT čínsky prezident von der Leyenovej

16.06.2024 07:35

Washington sa snaží Čínu vyprovokovať dodávkami zbraní na Taiwan aj inými krokmi, sú presvedčení viacerí v Číne.

Taliansko, Ukrajina, vojna na Ukrajine, Rishi Sunak, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj je odhodlaný vzdorovať roky, podľa New York Times to povedal európskemu kolegovi

16.06.2024 07:00, aktualizované: 08:32

Ak nepostúpime teraz, tak to skúsime o rok, aj ďalší a ďalší. Podľa The New York Times to povedal Zelenskyj súkromne európskemu politikovi.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 76
Celková čítanosť: 123447x
Priemerná čítanosť článkov: 1624x

Autor blogu