Založ si blog

Štát by nemal cez dane vychovávať svojich občanov

Pán Sulík poskytol denníku N zajímavý rozovor, ktorý stojí za pozretie. Avšak nechám aboslútne politiku bokom, nejdem ani hodnotiť celý rozhovor, ale sústredím sa na pozoruhodnú časť, s ktorou sa aboslútne stotožňujem a tá ide v čase cca od 19:20-21:10:

Sám ako človek, ktorý mal problém s pitím a dnes našťastie absolútny abstinent, môžem s pánom Sulíkom iba súhlasiť. Národ piť neprestane. Je to o rozhodnutí človeka, či bude žiť krásny triezvy život, alebo sa bude ničiť. Alkohol je na jednej strane super biznis štátu, ale aj nástroj na ovládanie ľudu. Nie je pre štát nič horšie než triezvy ľud. On vie, že držať ovečky pokojné a poslušné spočíva v doktríne „Chlieb a hry“. Slovenskooo, pivooo, blbosti. Je jasné, ako je spomenuté v tom videu, ak zdvihnete cenu, ľud neprestane piť, časť síce si priplatí, ale zvyšok, že čím bude cena vyššia, tým viac ľudí prejde na lacnejší a možno škodlivejší variant, konkrétne tie čučá, a pri výraznejšom náraste by sa začalo páliť podomácky a pri hraniciach s Poľskom by sa obnovila pašerácka tradícia a tu by sa to vozilo v cisternách. Ono ten krásny vzťah Slovenska k alkoholu by sa prejavil v niečom, pod čo by sa nepodpísal žiaden politik, a to ani ten najnepríčetnejší. Ak by nastala čo i len iba čiastočná prohíbicia, tak by nastali skutočné problémy. Vy nemáte problém s alkohlom, ale bez neho. A problémy by nastali a čierny trh a nelegálne pálenice by kvitli. Poškodenia zdravia by boli enromné. Je to smutné, ale je to tak. Status quo je dané a možno to tak má byť. A vrchol: „Tí politici si myslia, že lepšie vedia, ako majú ľudia žiť. Ja mám s týmto zásadný problém“. Tesať do kameňa. To je vlastne ďalšie vec a tá hlavná, ktorú som chcel poznamenať. Ľudí zdražením alkoholu a obmedzením napríklad hrania, fajčenia od zlozvykov neodnaučíte. Kto chce piť, piť bude, to nie je mlieko, ktoré keď zdražie výrazne, tak ho obmedzím. Pri pití je to už často problém. Ono ten problém je viac komplexný, príliš zložitý, a mal by sa riešiť hlavne poznatkom, že nie je nič krajšie, ako triezvy život, a uvedomením si človeka, aké sú jeho priority. Je to aj o nastavení si vlastnej zodpovednosti k sebe samému. Na to musí prísť hlavne každý sám a nie tak, že mu zdvihenete cenu piva.

Johny Peťko: Démon chlast II. Nalej, hrozí absťák…!

11.11.2023

Johny Peťko: Démon chlast II. Nalej, hrozí absťák…! vlastný náklad, 2019 Po prečítaní druhého dielu som si pozrel nejaké rozhovory s autorom a tam hovorí dobre. Možno až moc dobre. A pravé to je škoda, že to čo hovorí na prednáškach viac nepretavil do knihy. Mám pocit, že skoro vôbec. V knihe sa dočítam iba ako naháňal baby, ako baby [...]

Johny Peťko: Démon chlast I. Nalej, hrozí vytrezvenie…!

10.11.2023

Johny Peťko: Démon chlast I. Nalej, hrozí vytriezvenie…! vlastný náklad, 2017 Možno budem príliš nesúhlasný, polemický až kritický, ale mám ako trocha zainteresovaný v problematike na to iný názor, to treba na spresnenie povedať na úvod. Keďže mám už čo to napozerané a načítané o otázkach alkoholizmu, nemohol som vynechať ani túto knihu. Ono je [...]

Štyri logy v zahraničnom filme

05.10.2023

Výber zápiskov zo štyroch filmoch o Démonovi. Kým prvé dva sú ťažké a depresívne, druhé dva sú skôr ľahšie a hlavne posledný uvedený je skôr úsmevnejší než nejaký tragický. Štyri rôzne snímky s pomotanými osudmi. A z rôznych kútov sveta. Austrálsky, dánsky a dva americké. Jeden starší a jeden novší. Krížom krážom. Prízrak Démona ani v umení [...]

Tanky, Ukrajina

Neúspešná ofenzíva? Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci

09.12.2023 11:08

Protiofenzíva nebola úspešná. Ukrajinci však stále veria, že budú úspešní v boji proti ruským agresorom. Budú však potrebovať pomoc západných partnerov.

Karel Schwarzenberg

V Prahe sa koná pohreb kniežaťa Schwarzenberga. Zúčastňuje sa na ňom aj Čaputová

09.12.2023 10:13

Množstvo zahraničných hostí sa zúčastňuje na pohrebe bývalého českého ministra zahraničných vecí, poslanca a senátora Karla Schwarzenberga.

Viktor Orbán

Maďarom vyplatí EÚ takmer miliardu eur. Ďalšie peniaze dostanú, až sa polepšia

09.12.2023 09:20

Ministri financií členských štátov Európskej únie schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur.

Taliansko, nemocnica, požiar

Rozsiahly požiar nemocnice neďaleko Ríma má štyri obete

09.12.2023 09:05

Štyria ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 107196x
Priemerná čítanosť článkov: 1600x

Autor blogu