Založ si blog

Recenzia RAISON D´ETRE – Daemonum + Deamoniacum

RAISON D´ETRE – Daemonum + Daemoniacum

Švédsko/dark ambient/industrial

Cyclic Law/2021

Sú hudobné telesá, ktoré sú neobyčajné. A svojim spôsobom menia tvar hudby a píšu jej dejiny. A sú hudobné telesá, kde ide akýkoľvek vtip či zábava bokom. A toto všetko predstavuje švédsky fenomén RAISON D´ETRE. Je zhudobnením prazvláštnych pocitov, ktoré vyjadrujú niečo zvláštne. Bežní ľudia cítia beznádej, temnotu či ničotu. To som pociťoval, keď som si zohnal ich debutovú kazetu „Prospectus I“ a všetko bolo dokonané fenomenálnym „The Empty Hollow Unfolds“, ktoré uzrelo svetlo sveta na prelome tisícročí a predpovedalo neistotu, beznádej a tmu. To album jasne ukázalo, ako sa tvorí soundtrack k vyľudnenej pustatine, ste sám na pahorku a vidíte prázdnotu a ničotu. A ste stále sám. Skľučujúce kvílivé tóny a zvuky, ktoré akoby neboli ani z našich svetov a pripravovali nás na príchod apokalypsy. Hlavne vrchol v podobe „The Hidden Hallows“ jasne naznačil, že hudba nie je len o veselosti. Zabudnite. Toto je rituál a vzývanie besov v jednom. Plechové ozveny a bolestivé kvílenie trhajú uši a sme v neistote. Toto dielo má čestné miesto medzi top nahrávkami temného ambientu a industriálu. Oni sú takými kráľmi v danom hudobnom štýle. Boli nimi aj pod legendárnym labelom Cold Meat Industry, ktorý formoval hudobný vkus pre pokročilých a udával tempo. A mal pod sebou top kone podobne šialenej muziky. Škoda ho. Avšak RAISON D´ETRE je tu stále a aj dnes nás oblažuje novinkou, rovno dvoj-albumom. To čo som písal doteraz, spĺňa aj toto dielo. Záhrobné ozveny, rituálne pazvuky, chorobná a temná atmosféra. Touto recenziou som len chcel spomenúť legendu a oceniť jej prínos a aj pochváliť novinku, ktorá pokračuje v jasne naznačenej ceste a pritom sa svojim spôsobom vyvíja. Hudba nie je len o chytľavosti a dobrej nálade. Musia niekedy aj vyjsť nahrávky, ktoré nám ukážu realitu. Nie. Nemyslite si, že poslucháči tohto fenoménu žijú v jaskyni a nikdy neprehovoria s človekom. Mám rád aj skvelý pop. A žijem normálne. Ale táto hudba je zvláštnym fenoménom, kde musíte oceniť jej unikátnu atmosféru a uznať majstrovi autorovi, že s náladami to vie. RAISON D´ETRE sú už legenda a fenomén a novinkou to stále dokazujú. A áno, tú už idú žarty bokom.

4,5/5

Hviezda skutočnej reklamy Alabamský chlap

15.01.2023

Momentálne je zas vo svete seriáloch stará novinka, že na Východe nič nie je. Strieľanie si zo samého seba je určitou výsadou človeka, ktorému nechýba nadhľad a dokáže sa povzniesť. Taktiež je cenená schopnosť povzniesť sa, keď si strieľajú z nás. To, že aj civilizácie majú oblasti, z ktorých si robia srandu, je normálne. To mi pripomenulo jednu z najlepších [...]

O jedných nedocenených

31.12.2022

Dnes som si spomenul na jednu hudobnú záležitosť, ktorú vystihuje doslova slovo nedoceniteľní a tou je poľské hudobné teleso SIRRAH. Dnes som si to musel pustiť a musím fakt oceniť na tú dobu ich originalitu. V zlatých 90s vydali dva albumy „Acme“ (ktorý sa mi podarilo zohnať v originálnom nosiči) a „Did Tomorrow Come“, a hlavne tento druhý menovaný je [...]

Dokument Hail Satan?

06.11.2022

Podľa mňa vydarený dokument, ktorý len predniesol niečo a názor si musíte spraviť sami. Je tu toho viac, ale dá sa naň nazerať, že rozpráva o dvoch kľúčových veciach a vy si vyberiete, ktorá vás zaujme viac, alebo budete si ich všímať rovnocenne a zistite ich previazanosť. Dokument hlavne rozpráva o moderných satanistoch a o slobode prejavu v Amerike. Začneme tým [...]

Russia Ukraine War

ONLINE: Akú cenu má Bachmut? Pre Zelenského je to pevnosť, pre Putina kľúč k Donbasu

04.02.2023 07:00

Prezident Zelenskyj vyzval Ukrajincov, aby nepoľavovali vo svojom odhodlaní čeliť okupantom: "Myslím si, že na začiatku našej vojny bol duch silnejší."

Andrej Babiš

Najdôveryhodnejší politici v Česku: Babiš, Okamura, Zeman

04.02.2023 06:17

Najvyššej dôvere z vrcholných českých politikov sa tešil na prelome roku predseda hnutia ANO a neúspešný prezidentský kandidát Andrej Babiš.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Oligarchovia si sprivatizovali štát, len tak sa ho nevzdajú

04.02.2023 06:05

V predvolebnej kampani sa zostruje špinavý boj nielen v parlamente, ale aj na poli spravodlivosti.

 USAmb Hungary

Po Sorosovi sa terčom v Budapešti stáva americký veľvyslanec

04.02.2023 06:00

Ambasadora USA v maďarskej metropole vítali s transparentom so smrtkou. Nasledovali homofóbne útoky. A najnovšie ho šéf diplomacie hostiteľskej krajiny obviňuje zo zasahovania do vnútorných vecí.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 72330x
Priemerná čítanosť článkov: 1722x

Autor blogu

Kategórie