Založ si blog

Charles Bukowski: Básně 1974-1978. Láska je pes

Charles Bukowski: Básně 1974-1978. Láska je pes

Pragma, Praha 1994

Nie je žiadnym tajomstvom, že mám rád Bukowského prozaika. Jeho „Všechny řitě světa i tá má“ či „Najkrajšia žena v meste“ sú unikátmi a niektoré poviedky hraničia s genialitou a čo si budeme hovoriť, aj o tom je život. Možno. Bukowski je však aj básnik. Je taký geniálny v básni ako v poviedke? Sú to tie povestné zápisky starého prasáka? Kritici hovoria, že je to iba sprostý opilec. V určitom rozpoložení by Bukowski súhlasil. Je to tak. A preto ho milujeme. Píše o veciach tak, ako sú.

„ale vždy si buď vědom možnosti

úplné porážky

ať už se její důvody

zdají správné nebo ne“

z básne „jak se stát slávnym spisovatelem“

Jeho básne určite nepohltia každého. Základ je klasika, ženské, pitie, sem tam dostih, život tam dole, smola a nejaká tá literatúra. Niekedy je to dosť sprosté. Tie básne sú niekedy písané ako mini poviedka, niekedy až balast a niekedy vyštartujú s tak geniálnou myšlienkou, že vy sa pristihnete pri premýšľaní o živote, ba až filozofovaní, čo ste vlastne ani nečakali. Ono číta sa to dobre, sú to krátke fragmenty života okorenené pikantnými detailmi a obohatené o niektoré svojrázne poznatky, ktoré tnú do živého. Ako prozaika ho mám radšej, ale aj tieto básne sú super. Ono hovorte si čo chcete, Bukowski je génius. Básnik a génius. Básnicky génius.

„přesně tohle lidí chtějí:

zasrané divadlo Boží

osvětlený billboard

uprostřed pekla

přesně tohle chtějí,

ta parta

zabedněncú,

neschopných

zazobaných

a ubohých

ctitelů karnevalů“

z básne „co chtějí“

Dokument Hail Satan?

06.11.2022

Podľa mňa vydarený dokument, ktorý len predniesol niečo a názor si musíte spraviť sami. Je tu toho viac, ale dá sa naň nazerať, že rozpráva o dvoch kľúčových veciach a vy si vyberiete, ktorá vás zaujme viac, alebo budete si ich všímať rovnocenne a zistite ich previazanosť. Dokument hlavne rozpráva o moderných satanistoch a o slobode prejavu v Amerike. Začneme tým [...]

Seriál Hra o tróny

06.10.2022

Hear Me Roar zápisky písané priebežne po sériách od 15.12.2021Ešte nedávno toho bolo plno, vedel som iba, že to má úspech, lietajú tam draci a oplakávajú nejakého Sneha. Predpokladal som, že to bude blbosť a nebudem mať dôvod to niekedy vidieť. Avšak po zhliadnutí raz náhodne na youtube toho útoku drakov, hovorím si, môže to byť dobré. Skúsil som a [...]

Film Legenda o lietajúcom Cypriánovi

30.09.2022

Ako o ambiciózny projekt išlo zaiste. Ako to nakoniec dopadlo je diskutabilné. Najväčším problém asi bude ten scenár. Nie som si istý, či je toto práve pridaná hodnota spoločnosti, že aby sa napravil jeden hriešnik, potrebujeme na to desiatky mŕtvych a niekoľko zničených rodín. Ďalší problém je až príliš náhodných stretnutí. A posledná vec, niektoré načrtnuté [...]

stíhačka

Rusi sa musia mať na pozore. Spojenci chystajú stíhačku šiestej generácie

09.12.2022 10:21

Nový stroj bude integrovať pokročilé technológie z trojice krajín vrátane senzorov či zariadení sťažujúcich identifikáciu lietadiel.

Rusko, Ukrajina, vojenský konflikt, požiar Šachtarsk

Na okraji Moskvy horelo nákupné stredisko, zahynul jeden človek

09.12.2022 09:45

Niekoľko ďalších ľudí bolo zranených. Oheň spôsobil kolaps časti budovy.

parlament, odvolávanie Hegera,

ONLINE: Odvolávanie pokračuje. Kolíková žasne, Fico sa „s colou a pukancami“ prizerá na pád vlády

09.12.2022 08:47, aktualizované: 09:01

Poslanci odvolávajú vládu druhý deň, v rozprave má vystúpiť ešte 14 poslancov.

Kemal Benali, Kremnica, umelecká škola, zriaďovateľ

Školu nemám v pláne zavrieť, tvrdí švédsky zriaďovateľ

09.12.2022 08:30

Prevádzkovateľ kremnickej ŠUP-ky očakáva, že politická reprezentácia kraja sa bude snažiť pomôcť naplniť študentom ich kariérny sen.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 68911x
Priemerná čítanosť článkov: 1723x

Autor blogu

Kategórie