Založ si blog

Dokument Válek

Miroslav Válek, Básnik
(„keď konečne aj peklo   odpočíva/blcha diablov sa   už opila/a diabol bĺch spí   v perí čiernych sliepok, až   sa práši/z chĺpkov   obilia“) Keď čítate   básne Miroslava Válka, tak   nemusíte byť ani erudovaný   literárny kritik, ani mať   doktorát z literatúry, aby   ste cítili, že čítate   básne a básnika. Nie verše   ani rýmovačky, ale básne. A   keď viete o ňom, že bol   ministrom kultúry za   socializmu, tak čakáte   oslavné ódy na stranu a   skôr socialistický realizmus   a zrazu ste mimoriadne   prekvapení, že čítate   vyložene modernú, priam   svetovú a svojim spôsobom   svojskú a svoju poéziu.   Chvíľami som nechápal ako   to mohli vydať ministrovi   kultúry, alebo naopak, ako sa   mohol stať s takouto   geniálnou tvorbou ministrom   kultúry, lebo to nebolo   poučné, budovateľské, ani   pozitívne. Štipľavosť,   existencializmus, ba až   nihilizmus(?). („keby si   chcela,/udržala by si aj   vlások medzi stehnami,/aj   jeleňom a vlkom by si   odoprela“) Všeobecné   známe fakty o autorovi sú,   že bol vynikajúci   spisovateľ a minister   kultúry počas okupácie.   Preto hodnotenie jeho je dnes   rôzne a rozporuplné. Ja   nemám ani najmenšiu ambíciu   to nejako hodnotiť, nemám   šancu ani nedokážem niečo   také, ani logicky sa mi to   nedá, jediné, že fakty   nepustia. Tie básne sú   krásne a čo som čítal   nejaké rozhovory s   muzikantmi, tak jeho   pôsobenie hodnotia skôr   pozitívne. Ono to bolo také   deravé a aj tu ten dokument   to naznačuje. On dobre vedel,   čo je kultúra a čo je   dobrá kultúra, a tak k tomu   aj tak pristupoval a robil,   aby tá dobrá kultúra nejako   bola. V rámci možností.   Dokument je na úrovni, toto   je fakt profesionálna práca.   Je tu mnoho kultúrnych   činiteľov, politikov,   kritikov, ale aj jeho rodina.   A všetci nejako dotvárajú   jeho obraz. Rozpoltený muž a   nikdy nebude nejako jednotne   hodnotená úloha akú mal.   Našiel som v archíve jednu   vec, ktorá okolo neho všetko   krásne vystihuje a to jeho   vyznamenanie z 1987 roku,   ktorú priniesli vtedajšie   Televízne noviny. Jeho   pohľad na to všetko, čo sa   okolo neho deje hovorí za   všetko. Ktovie keby bol v   inej dobe básnikom, asi by   bol svetový, keby bol   ministrom, ktovie. Na keby sa   nehrá. Každopádne veľká   osobnosť našich dejín. S   krásnou estetikou nihilizmu.   („Kde je   boh?/Tranzistorový   boh,/elektrónkový boh?/Nech   predstúpi boh,/odpúšťajú   sa mu viny naše!“) 

Nedeľný politický obed alebo posledný nech zhasne

04.09.2022

No časy nie sú dobré, tak naši odpočinutí predstavitelia štátu nám prišli po prázdninách zvestovať, čo nás čaká. Ale dozvedeli sme sa vlastne niečo? Ono to je diskutabilné, lebo tí, čo mali prísť radšej šli dovolenkovať, či robiť teambuilding (to musel byť iný masaker), a tak aspoň niečo teda. No a víťazom nedeľných diskusií je bezkonkurenčne [...]

… keď žili draci

31.08.2022

Tak sme sa dočkali. Tentoraz sledujeme dobu drakov, Kráľovské prístavisko žije a stále sa bojuje o trón. Kým v prvej časti som čakal ako sa popasujú s úvodnou znelkou, nedočkal som sa. Nebola. Až v druhej časti sa objavila a potešila. Hudobný motív sa nemenil, avšak vizuálne je to zasa na úrovni. Zatiaľ sme u druhej časti, ale obrovské prekvapenie. Ide sa skôr na istotu [...]

… lev ma stále pazúry

03.07.2022

Tieto riadky budú venované prekrásnej piesni „The Rains Of Castamere“, ktorý je súčasťou sveta Hra o tróny. Uchvátila ma hlavne jej verzia, ktorá sa objavila na soundtracku k ôsmej sérii a je naspievaná Serjom Tankianom. Jeho domovskú kapelu až tak nepočúvam, ale svoju verziu naspieval excelentne. Fenomenálne spravený song. A tú je jeho mierne upravená, ale [...]

migranti auto dodávka polícia

Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migráciu nie je hermeticky zavretá únia

28.09.2022 21:35

Migrácia bude ďalej narastať a snaha o hermetické uzavretie únie nie je najlepším a vonkoncom nie uskutočniteľným riešením, upozorňuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

Hurikán Ian

Hurikán Ian udrel na Floridu, milióny ľudí opustili svoje domovy

28.09.2022 21:17, aktualizované: 22:24

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy. Vietor zdvíha hladinu mora a spôsobuje záplavy. Meteorológovia aj lovci búrok hovoria o neobyčajnej sile hurikánu.

Francúzsko / vrtuľník / Mali / vojak / vojaci /

Pri nehode dvoch ugandských armádnych vrtuľníkov v Kongu a Ugande zomrelo 22 ľudí

28.09.2022 20:55

Okolnosti nešťastia ugandská armáda neuviedla.

Arnold  Schwarzenegger

Schwarzenegger v koncentračnom tábore Auschwitz: Som synom nacistu

28.09.2022 19:57

Rakúsko-americký filmový herec sa pri tejto príležitosti stretol aj s preživšími holokaustu a vyhlásil, že nastal čas "ukončiť" nenávisť.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 63550x
Priemerná čítanosť článkov: 1718x

Autor blogu

Kategórie