Založ si blog

… lev ma stále pazúry

Tieto riadky budú venované prekrásnej piesni „The Rains Of Castamere“, ktorý je súčasťou sveta Hra o tróny. Uchvátila ma hlavne jej verzia, ktorá sa objavila na soundtracku k ôsmej sérii a je naspievaná Serjom Tankianom. Jeho domovskú kapelu až tak nepočúvam, ale svoju verziu naspieval excelentne. Fenomenálne spravený song. A tú je jeho mierne upravená, ale úchvatná verzia.

Samotný song pojednáva o rebélii jedného rodu Reynov voči rodu Lannistrov a ten šiel na Kastamere potlačiť samotný Tywin Lannister (obraz z filmu na priloženom videu, herec Charles Dance podal neskutočný výkon a vlastne o tom je hlavne Hra o tróny, herci hrali ako o život). Text je o ich bezohľadnom zničení a tým aj charakterizoval samotného Tywina, Laniistrovia vždy platia svoje dlhy. (Všetkého)schopný a inteligentný vladár, ale aj bezohľadný a krutý.

And who are you, the proud lord said,
that I must bow so low?
Only a cat of a different coat,
that’s all the truth I know.
In a coat of gold or a coat of red,
a lion still has claws,
And mine are long and sharp, my lord,
as long and sharp as yours.
And so he spoke, and so he spoke,
that lord of Castamere,
But now the rains weep o’er his hall,
with no one there to hear.
Yes now the rains weep o’er his hall,
and not a soul to hear.

Skladba bola prvýkrát použitá v druhej sérii, keď sa Kráľovo prístavisko pripravovalo na útok Stannisa Baratheona a Bronn na začiatku deviatej časti spolu s lannisterskými vojakmi ju spieval a hodoval, na ňom sedelo krásne diečva a pýtajú sa ho, „Kto ťa naučil túto pieseň Lannistrov?“ a on „Opití Lannisterovia.“ Na konci v titulkoch je aj prvá verzia od THE NATIONAL, ktorá sa nesie v pomalom a temnom duchu. V tretej sérii jej tóny sme započuli vo vrcholnej deviatej časti, ktorá sa volala rovnako ako pieseň a áno, asi každého odrovnala rudá svadba. Jedna z najzásadnejších epizód a mnohí stratili ilúzie, že seriál skončí dobre, že budú žiť šťastne a dobro zvíťazí nad zlom. Nie, ten seriál je až príliš zo života, aj keď sa berie ako fantasy. Hra o tróny bola vždy o tom, že nikdy neviete, či vaša obľúbená postava skončí, ale toto už bolo asi moc a preto asi aj ten úspech seriálu. Robb si o to koledoval, ale smutný bol osud Catelyn. V štvrtej sérií ju naspievali SIGUR ROSS v ich duchu a teda tých verzií bolo viac a doteraz s úspechom ju spievajú mnohí. Mňa však najviac dostala tá verzia so Serjom Tankianom. Na záver ešte malá galéria ukážok.

Bronn spieva túto pieseň:

V titulkoch znejú THE NATIONAL:

Hviezda skutočnej reklamy Alabamský chlap

15.01.2023

Momentálne je zas vo svete seriáloch stará novinka, že na Východe nič nie je. Strieľanie si zo samého seba je určitou výsadou človeka, ktorému nechýba nadhľad a dokáže sa povzniesť. Taktiež je cenená schopnosť povzniesť sa, keď si strieľajú z nás. To, že aj civilizácie majú oblasti, z ktorých si robia srandu, je normálne. To mi pripomenulo jednu z najlepších [...]

O jedných nedocenených

31.12.2022

Dnes som si spomenul na jednu hudobnú záležitosť, ktorú vystihuje doslova slovo nedoceniteľní a tou je poľské hudobné teleso SIRRAH. Dnes som si to musel pustiť a musím fakt oceniť na tú dobu ich originalitu. V zlatých 90s vydali dva albumy „Acme“ (ktorý sa mi podarilo zohnať v originálnom nosiči) a „Did Tomorrow Come“, a hlavne tento druhý menovaný je [...]

Dokument Hail Satan?

06.11.2022

Podľa mňa vydarený dokument, ktorý len predniesol niečo a názor si musíte spraviť sami. Je tu toho viac, ale dá sa naň nazerať, že rozpráva o dvoch kľúčových veciach a vy si vyberiete, ktorá vás zaujme viac, alebo budete si ich všímať rovnocenne a zistite ich previazanosť. Dokument hlavne rozpráva o moderných satanistoch a o slobode prejavu v Amerike. Začneme tým [...]

Russia Ukraine War

ONLINE: Akú cenu má Bachmut? Pre Zelenského je to pevnosť, pre Putina kľúč k Donbasu

04.02.2023 07:00

Prezident Zelenskyj vyzval Ukrajincov, aby nepoľavovali vo svojom odhodlaní čeliť okupantom: "Myslím si, že na začiatku našej vojny bol duch silnejší."

Andrej Babiš

Najdôveryhodnejší politici v Česku: Babiš, Okamura, Zeman

04.02.2023 06:17

Najvyššej dôvere z vrcholných českých politikov sa tešil na prelome roku predseda hnutia ANO a neúspešný prezidentský kandidát Andrej Babiš.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Oligarchovia si sprivatizovali štát, len tak sa ho nevzdajú

04.02.2023 06:05

V predvolebnej kampani sa zostruje špinavý boj nielen v parlamente, ale aj na poli spravodlivosti.

 USAmb Hungary

Po Sorosovi sa terčom v Budapešti stáva americký veľvyslanec

04.02.2023 06:00

Ambasadora USA v maďarskej metropole vítali s transparentom so smrtkou. Nasledovali homofóbne útoky. A najnovšie ho šéf diplomacie hostiteľskej krajiny obviňuje zo zasahovania do vnútorných vecí.

pistikpistik

Laické zápisky o zložitých aspektoch bytia. Takmer nemožné hľadanie zlatej strednej cesty. Ale inak muzika, pokleslé umenie, nepodstatné drobnosti a podobné radosti života.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 72333x
Priemerná čítanosť článkov: 1722x

Autor blogu

Kategórie